
TuEuropeana 2020
Zapraszamy na piątą edycję projektu TuEuropeana. W tym roku skupiamy się na działaniach pokazujących możliwości wykorzystywania cyfrowych zasobów archiwalnych w kreatywnym i edukacyjnym kontekście. Pokażemy jak zachęcić uczniów do nauki w przestrzeni on-line i jak najmłodsi, zainspirowani archiwami, mogą pomóc przetrwać Planecie.
Europeana umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy – zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych. Na portalu można znaleźć przeszło pięćdziesiąt milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów. Polskie zbiory cyfrowe udostępniane do portalu Europeana to ponad trzy miliony książek i manuskryptów, zdjęć i obrazów, rzeźb, nut, filmów i utworów muzycznych, pamiętników i map pochodzących z kolekcji polskich instytucji, między innymi Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych (Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego), Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Celem projektu TuEuropeana jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów. Przygotowaliśmy serię działań edukacyjno-informacyjnych, koncentrujących się na trzech głównych obszarach: edukacji, przemysłach kreatywnych i instytucjach – właścicielach cyfrowych kolekcji archiwalnych. Wszystko zgodnie z misją Europeany:
Kulturą zmieniamy świat! Chcemy budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwić do niego dostęp, aby każdy miał szansę wykorzystać je w pracy, do nauki lub po prostu dla zabawy.
Europeana to nie tylko portal, lecz także sieć współpracujących ze sobą instytucji kultury z całej Europy, które pod przewodnictwem Fundacji Europeana współpracują w ramach „Europeana Network”. W ramach tej sieci przedstawiciele instytucji działają w różnorodnych grupach roboczych, prowadzą wspólne inicjatywy i dyskutują o bieżących problemach, co umożliwia im aktywne współtworzenie międzynarodowego projektu.
Projekt TuEuropeana został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powierzony do realizacji Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu w 2016 roku. W jego realizację są zaangażowane polskie instytucje kultury na co dzień współpracujące z Fundacją Europeana, Głównym partnerem projektu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Więcej o Europeanie
Raport z czwartej, ubiegłorocznej edycji projektu można pobrać klikając tutaj.
Grafika główna projektu wykorzystuje prace: Kukkatutkielma, värillinen, Clásen Adolf Fredrik,Finnish Heritage Agency, CC BY; Haapaniemen sotakoulun kadetin univormu, pysty, värillinen, Finnish Heritage Agency, CC BY; Twee pinguins, Willem van der Does (Vervaardiger), Museon, CC BY; Kingfisher with Lotus Flower, Rijksmuseum, PD; Springende delfiner, Niels Skovgaard, Statens Museum for Kunst, CC0; The Adriatic, Galanda, Mikuláš, Slovak National Gallery, PD; Three Butterflies, Herman Henstenburgh, Rijksmuseum, PD.
Wirtualny Escape Room inspirowany Archiwami | Warsztaty edukacyjne on-line
Szkolny Escape Room wykorzystujący cyfrowe kolekcje archiwalne, program Genial.ly oraz usługi PIONIER R&C
Zapraszamy nauczycieli i edukatorów do zapoznania się ze sposobami wykorzystania archiwów cyfrowych, narzędzi TIK oraz otwartych zasobów edukacyjnych do stworzenia pokoju zagadek.
Warsztaty edukacyjne TuEuropeana 2020 to kontynuacja zaprogramowanego wspólnie z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS w Poznaniu cyklu spotkań dla nauczycieli otwartych na wykorzystanie w swojej pracy nowych technologii oraz zasobów archiwalnych. 6-tygodniowy kurs on-line będzie obejmował kompleksowe przybliżenie uczestnikom bogactwa archiwalnych repozytoriów cyfrowych (w tym Europeany, ale także polskich repozytoriów) oraz edukację na temat prawa autorskiego. Nauczyciele będą mogli podnieść swoje kompetencje w zakresie: stosowania metod aktywizujących, metodyki pracy z TIK (technologiami informacyjno-komunikacyjnymi), wyszukiwania, twórczego przetwarzania danych, krytycznego weryfikowania treści, korzystania z wybranych narzędzi cyfrowych.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami wykorzystania archiwów oraz chmurowych narzędzi cyfrowych do tworzenia pokojów zagadek (escape room). Korzystając z dostępnych w nich zasobów stworzą atrakcyjne wizualnie łamigłówki, quizy, timeline, aktywne mapy, ale też bardziej skomplikowane i złożone formy takie jak interaktywne zadania i filmy.
Przewodnik dla edukatorów
Cyfrowe zasoby kultury dla edukacji | Pobierz PDF
Uczestnicy warsztatu zostaną także zaproszeni do udziału w bezpłatnym pilotażu usług edukacyjnych PIONIER Research & Classroom.
Program
Rejestracja
Z powodu braku miejsc, nabór na warsztaty został zamknięty.
Regulamin warsztatów tutaj.
Prowadzący warsztaty
Warsztaty poprowadzą doświadczeni trenerzy Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS w Poznaniu:
Zbigniew Karwasiński
Jest trenerem, fizykiem, informatykiem, pasjonatem nowoczesnych technologii. Dawniej nauczycielem, a obecnie ekspertem ds. edukacji w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, oraz Sieci Edukacji Cyfrowej KOMETA.
Laureat listy 100 osób, które przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce wyłanianego co roku przez Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Jest współautorem gry Scottie Go – światowego hitu do nauki programowania dla najmłodszych oraz zestawu – gry edukacyjnej BeCREO KiT oraz wielu scenariuszy edukacyjnych.
Małgorzata Ciżnicka
Trener o filozoficznym podejściu do życia. Specjalista do spraw kompetencji cyfrowych i programistycznych. W kręgu jej zainteresowań pozostają nauki humanistyczne. Podczas zajęć stawia na interdyscyplinarność. Programowanie robotów sprawia jej taką samą frajdę, jak dzieciom. Z kolei szkolenia dla dorosłych traktuje jako potwierdzenie słów „Na naukę nigdy nie jest za późno”.
Martyna Dominiak-Świgoń
Jest popularyzatorką nauki, trenerem, ekologiem. Specjalistą ds. platform edukacyjnych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Ukończyła szkolenia z zakresu tutoringu i przywództwa w edukacji. A obecnie kończy… doktorat. Uczestniczy w realizacji interdyscyplinarnych projektów we współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
Adrianna Szofer
Jest trenerem o niewyczerpanych zasobach energii. Zawsze z uśmiechem i zaangażowaniem prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych.Z wykształcenia magister biologii, nauczyciel, chemik, specjalista z zakresu turystyki i rekreacji oraz wiolonczelistka. W swojej pracy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym jako Specjalista ds. Platform Edukacyjnych wykorzystuje zdobyte umiejętności i zainteresowania przy tworzeniu scenariuszy, kursów i warsztatów edukacyjnych.
Webinaria
W ramach cyklu warsztatów edukacyjnych TuEuropeana 2020 odbędzie się 6 webinariów (część teoretyczna szkolenia), a ich tematyka dotyczyć będzie przedstawienia poszczególnych repozytoriów i ich zasobów, wprowadzenia do prawa autorskiego i jego wykorzystywania w edukacji oraz prezentacji narzędzi TIK i otwartych zasobów edukacyjnych do stworzenia pokoju zagadek.
Webinaria te zostaną zarejestrowane i będą systematycznie publikowane w ciągu dwóch dni od przeprowadzenia ich w ramach warsztatów on-line.
Każde z webinariów udostępnione zostanie na platformie You Tube oraz FB Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego a linki przekierowujące zostaną umieszczone na stronie projektu. Korzystanie z webinariów nie wymaga wcześniejszej rejestracji i jest bezpłatne.
HARMONOGRAM
Relacje z przeprowadzonych seminariów znajdują się pod nazwą każdego Webinarium.
28.10.2020 | Prawo autorskie w edukacji
05.11.2020 | Genial.ly w edukacji, Repozytorium: Narodowe Archiwum Cyfrowe
12.11.2020 | Jak stworzyć dobrą fabułę? Repozytorium: Filmoteka Szkolna, Fototeka, Gapla
18.11.2020 | TIK w Escape Roomach
25.11.2020 | Design Thinking w szkolnym Escape Roomie, Archiwalne historie, inspiracje, reuse
02.12.2020 | Prezentacja projektów powstałych w ramach warsztatów edukacyjnych
Organizatorzy
Organizatorami warsztatów są Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny oraz Laboratorium Innowacyjnej Edukacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.
Eko-publikacja
Wierzymy, że archiwa mogą inspirować twórców oraz stanowić cenny głos w debacie społecznej, jaką jest między innymi ta wokół ochrony środowiska.
Kontynuując ekologiczny temat zeszłorocznej edycji TuEuropeany, we współpracy z Wydawnictwem Tatarak, stworzyliśmy publikację zainspirowaną archiwami i wykorzystującą znaczny zbiór cyfrowych archiwów dostępnych na platformie Europeana.eu.
Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej – Marta Milewska a zilustrowała fanka „dziecięcej” kreski Agata Królak. Treść jej inspirowana jest archiwami i zbudowana wokół tematyki ekologii.
Książka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. W kilku miejscach dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań pomagając głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną sprawę, stając się w ten sposób współautorami książki.
„W pewnym małym, spokojnym miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom, jeden po drugim, znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów. Niestety, Posterunkowy Ziółko nie może sobie poradzić z zagadkowymi zniknięciami….
Kto przyjdzie z pomocą Posterunkowemu Ziółko? Czy uda mu się odnaleźć zaginione obrazy? Co do tego ma ekologia i ochrona środowiska? I czy obrazy mogą zniknąć jak znikają każdego dnia kolejne gatunki fauny i flory?”.
Dodatkowo do publikacji dołączony zostanie audiobook czytany przez Annę Cieślak, który wraz z ebookiem dostępny będzie również online.
O tym jak wykorzystać archiwa i książki do rozmowy z dziećmi o rzeczach ważnych – WEBINARIUM
Czy można w bibliotece rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska wykorzystując do tego zasoby archiwalne?
25.02.2021 o godz. 17.00 odbyło się webinarium prezentujące projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Wydawnictwa Tatarak, w ramach którego powstała książka wraz audiobookiem pt. Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów.
Maria Drabczyk (FINA), Marta H. Milewska (autorka) oraz Monika Lutz (Wydawnictwo Tatarak) opowiedzą o tym jak pracować z książką Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów, o nauce poprzez zabawę, o ogólnodostępnych zasobach archiwalnych i możliwości ich ponownego wykorzystania w bibliotekach szkolnych i publicznych.
Webinarium powstało przy współpracy FINA i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Zostań detektywem
Książka Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów ukaże się w księgarniach pod koniec stycznia 2021 roku,
W oczekiwaniu na książkę przygotowaliśmy dla Was zabawę detektywistyczną z naszą główną bohaterką. Wciel się w jej pomocnika i pomóż Agentce Loli rozwikłać 9 zadań. Na końcu do zdobycia dyplom.
Aby rozpocząć zabawę wejdź na: lola.tatarak.com/
Gra online dla dzieci w wieku (6–12 lat) jest stworzona ściśle z tematyką i ilustracją pochodzącą z książki.
Podobnie jak w książce dziecko staje się detektywem – pomocnikiem agentki Loli. Będzie rozwiązywać zagadki i zadania w wirtualnym świecie. Zadania te mają wymiar ekologiczny oraz poznawczy (zaznajomienie się ze stroną Europeana.eu), są ściśle powiązane z historią oraz ilustracją z książki. Podczas wirtualnej wędrówki i rozwiązywania 9 zadań i zagadek dzieci muszą wytężyć swój umysł, rozejrzeć się wnikliwie, poszukać sposobu prowadzącego do rozwiązania, a wykonanie szeregu zadań wzmocni ich zaufanie do podejmowania różnych wyzwań i wiarę we własne siły. Na koniec przeżytej przygody każdy mały detektyw może sobie wydrukować swój własny dyplom.
Konkurs literacko-archiwalny
„EKoPowieści ARCHIWALNE”
WYKORZYSTUJĄCY ZASOBY PLATFORMY EUROPEANA.EU
Wraz z powstawaniem nowej, wspólnej dla Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz wydawnictwa Tatarak książki dla dzieci o tematyce archiwalno-ekologicznej, inspirowanej archiwami zgromadzonymi na platformie europeana.eu zapraszamy rodziny z dziećmi między 6. a 12. rokiem życia do wzięcia udziału w konkursie archiwalno-literackim.
Konkurs skierowany jest do zespołów rodzinnych z dziećmi między 6 a 12 rokiem życia.
Zadaniem uczestników jest stworzenie krótkich form literackich do 1800 znaków ze spacjami (wiersze, rymowanki, opowiadania) inspirowanych udostępnionymi na stronie projektu materiałami archiwalnymi.
Na tych samych zasobach archiwalnych nad nową książką pracuje autorka Marta Milewska.
Powstałe utwory mają dotyczyć szeroko rozumianych zagadnień ochrony środowiska a inspiracja nie musi być jednoznaczna.
Oceny nadesłanych prac dokona 4-osobowe jury składające się z przedstawiciela FINY, Wydawnictwa, Fundacji Europeana oraz autora literatury dziecięcej.
Konkurs trwa w terminie: 9–27.11.2020.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6 grudnia 2020 roku, na stronie Projektu.
Przewidziane są trzy nagrody główne: CZYTNIKI EBOOKÓW Z ZESTAWAMI KSIĄŻEK.
Wyniki Konkursu
5 grudnia 2020 roku jury konkursu Literacko – Archiwalnego „EKoPowieści Archiwalne” wykorzystującego zasoby platformy Europeana.eu postanowiło przyznać:
Dwa równorzędne pierwsze miejsca dla:
Marii, Łucji, Andrzeja i Aleksandry Kamińskich za pracę Karen i Ante
oraz
Piotra i Tomka Piechuckich za pracę Śmieciowe Stwory
Drugie miejsce dla:
Aleksandry i Jolanty Szaniawskich za pracę Obraz babci.
Jury przyznało również wyróżnienie dla:
Wiktora i Ewy Skowronków za pracę Bezskrzydły Cesarz Antarktydy.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za twórcze podejście do cyfrowych archiwów.
Lista zakwalifikowanych uczestników konkursu (PDF)
INSTRUKCJA
1. Przeczytaj REGULAMIN.
2. Zapoznaj się z wybranymi przez nas cyfrowymi archiwami (do pobrania TUTAJ – ikonka pobierania w kształcie strzałki znajduje się w prawym gównym rogu ekranu) z różnych europejskich kolekcji dostępnych na platformie Europeana.eu.
LUB
3. Znajdź swoje własne archiwalne inspiracje na europeana.eu. Pomoże Ci w tym przewodnik Małgosi Szynkielewskiej :
oraz stworzona przez nią kolekcja archiwów.
4. Inspirować możesz się całą kolekcją, ale musisz pamiętać, że jeśli chcesz ozdobić tekst ilustracjami zaczerpniętymi z archiwów to możesz użyć tylko tych obiektów, których licencja na to zezwala. Jeśli nie znasz licencji Creative Commons lub nie jesteś pewien oznaczenia możesz śmiało skorzystać ze ściągawki.
5. Obejrzyj krótki tutorial Marty Milewskiej – autorki książek dla dzieci, o tym od czego powinieneś zacząć kiedy bierzesz udział w konkursie literackim.
6. Usiądź wygodnie, zbierz rodzinę, spójrzcie na archiwa i DO DZIEŁA!
7. Pobierz i wypełnij kwestionariusz oraz zgodę opiekuna.
8. Pracę wraz z kwestionariuszem zgłoszeniowym oraz zgodą rodziców na udział w konkursie prześlij na adres: kamila.poznanska@fina.gov.pl
POWODZENIA!!!

Wydawnictwo Tatarak działa od 2007 roku. Wydało ponad 50 tytułów dla czytelników w wieku 0-14 lat. Ich misją jest wydawanie książek wartościowych, mądrych i pięknych. W ofercie wydawnictwa znajdują się książki polskich oraz zagranicznych ilustratorów i pisarzy. Wśród nich ikona amerykańskiej ilustracji Eric Carle, a także L. Lionni, A. Mitgutsch oraz A. Bestard. Tatarak to również własne tytuły, które zdobyły wiele nagród w Polsce i zagranicą m.in. polskiej sekcji IBBY ( Najlepszego Ilustratora 2007 – dla J. Wilkonia za Wilczek oraz 2012 – dla P. Pawlaka za Czarostatki i parodzieje). www.tatarak.com
TuEuropeana 2019
Czwarta edycja projektu skupiona była wokół kreatywnego wykorzystania zasobów archiwalnych zarówno przez twórców jak i edukatorów. Jej celem było pokazanie jak instytucje oddziałują na swojego odbiorcę, jak umiejętnie tworzyć narzędzia i projekty cyfrowe a także jak archiwa mogą służyć debacie o środowisku.
TuEuropeana 2018
TuEuropeana 2017
Tu Europeana 2016
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Maria Drabczyk | Koordynatorka projektu
+48 505 275 965, maria.drabczyk(at)fina.gov.pl
Kamila Poznańska | Asystentka projektu
+48 600 371 591, kamila.poznanska(at)fina.gov.pl
Biuro prasowe i promocja
media(at)fina.gov.pl, promocja(at)fina.gov.pl