Aktualności
FINA patronem Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”
Data publikacji: 25 / 08 / 2020

FINA patronem Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”

Po długich tygodniach oczekiwania Festiwal Filmów Polskich „Wisła” wyruszył w filmową podróż po świecie. Do grudnia 2020 roku odwiedzi Rosję, Gruzję, Białoruś, Chorwację, Serbię, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Turcję, Słowację i Czechy

Trzynasta, główna edycja festiwalu odbędzie się od 27 sierpnia do 3 września w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej oraz sali kinowej Galerii Trietiakowskiej. Następnie od 25 do 29 listopada we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie zostanie zaprezentowana retrospektywa filmów Janusza Majewskiego w Trietiakowce.

Mimo trudnej sytuacji w przemyśle filmowym organizatorzy stworzyli bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs Filmów Fabularnych zaprezentuje 10 najnowszych, znakomitych polskich produkcji. Znajdą się w nim tytuły twórców nagradzanych na całym świecie, jak Boże ciało Jana Komasy i Obywatel Jones Agnieszki Holland; jak również rewelacyjne debiuty, w tym Supernova Bartosza Kruhlika czy Żelazny most Moniki Jordan-Młodzianowskiej. W Konkursie znalazły się także filmy reżyserów docenionych na poprzednich edycjach „Wisły”: Pan T. Marcina Krzyształowicza oraz Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego.

Na miłośników filmów dokumentalnych tradycyjnie czeka blok Polska w dokumencie, a w nim 5 znakomitych tytułów: O zwierzętach i ludziach Łukasza Czajki, Niebieskie chachary Cezarego Grzesiuka, Ostatnia góra Dariusza Załuskiego, Jazda obowiązkowa Ewy Kochańskiej i Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik.

Z okazji ogłoszenia 2020 r. Rokiem Leopolda Tyrmanda festiwal przybliży widzom jego postać w specjalnej sekcji „W cieniu ZŁEGO”. O życiu i twórczości pisarza opowiedzą dwa dokumenty – Zły Jerzego Sztwiertni oraz Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda Stefana Chazbijewicza. Zostaną zaprezentowane także dwie produkcje fabularne, do których Leopold Tyrmand napisał scenariusz: Naprawdę wczoraj Jana Rybkowskiego, a także Nowelę pływacką – jedną z trzech nowel, wchodzących w skład filmu Trzy starty Czesława Petelskiego, Ewy Petelskiej i Stanisława Lenartowicza.

Na festiwalu odbędzie się także pokaz specjalny dokumentu Ingarden w reżyserii Wojciecha Szulczyńskiego, poświęconego polskiemu filozofowi, twórcy „drugiej szkoły fenomenologicznej” – Romanowi Ingardenowi.

W programie znajdzie się retrospektywa filmów wybitnego, polskiego reżysera Janusza Majewskiego. W sekcji stworzonej we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie widzowie zobaczą aż trzynaście tytułów, m.in. najnowszy film twórcy Czarny Mercedes, Ekscentrycy, czyli po tamtej stronie ulicy, Lekcja martwego języka, Sprawa Gorgonowej czy Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię.

Również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zostanie zaprezentowany cykl Teatr na ekranie, a w nim m.in. Duet, czyli recepta na miłość Adama Sajnuka, Lato Jana Englerta oraz Alicja w krainie koszmarów Piotra Domalewskiego.

Na weekendowych pokazach familijnych najmłodsi kinomani zobaczą kultowego Reksia w reżyserii Lechosława Marszałka, a nieco starsi widzowie Dzień czekolady Jacka Piotra Bławuta.

W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Studia Munka. Na 13. Wiśle nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących wokół kultury polskiej. Filmoteka Narodowa – instytut Audiowizualny jest patronem festiwalu.

 

www.festiwalwisla.pl