Wydarzenia
Wyklęci – Niezapomniani. Przegląd filmów na Ninatece
06
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spektakl Wystawy Dorośli

Wyklęci – Niezapomniani. Przegląd filmów na Ninatece

Bezpłatne wejście

Między 6 marca godz. 20:00, a 31 marca godz. 20:00 na platformie ninateka.pl  dostępne są dokumenty i filmy fabularne poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program:

Wyklęty, reż. Konrad Łęcki, 2017, 107 min. Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Kwatera Ł, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 2013, 45 min. Kwatera na tzw. Łączce to wierzchołek góry lodowej wszystkich tych tajnych miejsc, gdzie po II wojnie światowej władze komunistyczne ukrywały zwłoki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wiele z tych miejsc, które krewni ofiar komunistycznej bezpieki bezskutecznie poszukiwali przez lata, nadal nie jest znanych” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski po pokazie prasowym filmu.

Zapora, reż. Konrad Starczewski, 2016, 67 min. Film przybliżający postać jednego z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia, cichociemnego, majora Hieronima Dekutowskiego. Dokument jest zapisem wspomnień rodziny i przyjaciół, których wypowiedzi przeplatane są licznymi zdjęciami oraz animacjami, tworzącymi obraz człowieka pełnego odwagi i wrażliwości.

Milczące pokolenie, reż. Paweł Domański, 2019, 47 min.

Klamra. W przedsionku śmierci, reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech, 2013, 56 min. Film ukazuje przełomowe i tragiczne momenty w życiu pułkownika Adama Lazarowicza pseud. “Klamra”, nauczyciela, oficera Wojska Polskiego, komendanta Obwodu ZWZ-AK Dębica, inspektora Inspektoratu AK Rzeszów i wiceprezesa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który w 1951 roku został zamordowany przez władze komunistyczne.