W drugiej odsłonie cyklu Wschód nieznany przyglądamy się bliżej Białorusinom, którzy od lat walczą o własną tożsamość i wolność polityczną. Cztery zaproponowane przez nas filmy przybliżają historie młodych ludzi mierzących się ze współczesnymi problemami, a także ukazują ich marzenia, które stanowią o sensie codzienności.
Program
Filmy dostępne od 30 kwietnia od godz. 20.00 do 28 maja do godz. 20.00 na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.
Zapraszamy też na specjalny pokaz filmu Striptiz i wojna oraz spotkanie z reżyserem Andreiem Kutsilą, które odbędzie się 9 maja o godz. 18.00 w siedzibie FINA Wałbrzyska 3/5. Wstęp wolny. Streaming spotkania na portalu Ninateka.pl.
Striptiz i wojna, reż. Andrei Kutsila, 68 min, 2019
Nieopodal Mińska emerytowany wojskowy mieszka pod jednym dachem ze swoim wnukiem. Dziadek kultywuje patriotyczne tradycje w sowieckim stylu, a młody Anatol marzy o karierze męskiego striptizera, której poświęca każdą wolną chwilę. Czy istnieje szansa na porozumienie między dwoma mężczyznami?
Film zdolnego białoruskiego dokumentalisty Andreia Kutsili ukazuje pokoleniowe przepaści we współczesnej Białorusi. To także historia niezwykłej relacji rodzinnej między młodym wnukiem szukającym swojej drogi w życiu a starzejącym się dziadkiem.
Czysta sztuka, reż. Maksim Shved, 51 min, 2019 (ograniczony dostęp)
Reżyser Maksim Szwed podąża śladami mińskiego artysty. Zahr Kudin przyciąga uwagę przechodniów zagadkowymi kształtami, które maluje na dużych, białych płótnach. Obrazy są punktem wyjścia do rozmów, choć artysta nie chce w pełni zdradzić swojego zamysłu twórczego. Jaka tajemnica kryje się za tym osobliwym artystycznym manifestem?
W dokumencie przyglądamy się nie tylko obiecującemu młodemu artyście, lecz także ulicom Mińska i toczącemu się na nich życiu, w którym czołgi, opancerzone transportery i maszerujący żołnierze stanowią element codzienności.
Żywie Biełaruś!, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 101 min, 2012, (film dostępny od 30 kwietnia od godz. 20.00 do 7 maja do godz. 20.00)
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia rockowego muzyka. 24-letni Miron otwarcie sprzeciwia się systemowi prześladującemu jego rodaków, choć jest świadomy, że naraża tym samego siebie i swój zespół. W wyniku krytyki zostaje przymusowo wcielony do wojska, co łączy się również z ostrymi represjami ze strony dowódców. Wzbudza to w Mironie jeszcze większy sprzeciw wobec panującego reżimu – wraz ze swoją dziewczyną Wierą zakładają internetowy dziennik ujawniający mroczne realia życia w koszarach. Odważne wpisy prowadzą do internetowej rewolucji, która nie pozostanie bez odpowiedzi władz. Film Krzysztofa Łukaszewicza to poruszająca historia, która niestety wciąż pozostaje aktualna.
Muzyczna partyzantka, reż. Mirosław Dembiński, 58 min, 2007
Film dokumentalny Mirosława Dembińskiego przedstawia historię Lavona Volskiego, lidera zespołu N.R.M. i Sviety, wokalistki zespołu Trapacz, dla których muzyka staje się orężem do walki z reżimem Łukaszenki. Choć każde z nich ma nieco odmienne spojrzenie na życie, ten sprzeciw wobec systemu jest tym, co ich jednoczy.
O cyklu
W maju kontynuujemy cykl Wschód nieznany, który jest naszą reakcją na tragiczną sytuację polityczną, która wstrząsnęła całym światem. Jest wyrazem naszej solidarności z Ukrainą i gestem wsparcia, które chcemy wyrazić przez kulturę i sztukę. Projekt ma na celu przybliżyć twórczość naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – z terenów, które mimo bliskości geograficznej, dalej wydają się nieodkryte. Filmy są okazją do zrozumienia złożoności historycznej obszaru Europy Wschodniej, jak i możliwością poznania historii ludzi, z którymi tak wiele nas łączy. W ramach cyklu staramy się pokazać dzieła, które pomogą zgłębić naszą świadomość i wrażliwość, ukazując nową perspektywę.