Premiera najnowszego, wiosennego numeru „Pleografu” zatytułowanego Polskie kino gatunków już 5 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5. Zapraszamy na debatę z udziałem ekspertów: prof. Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, prof. Piotra Kletowskiego, dr. Pawła Jaskulskiego, którą poprowadzi dr Mikołaj Mirowski – redaktor naczelny „Pleografu”. Transmisja spotkania odbędzie się na platformie Ninateka.pl.
W okresie II Rzeczpospolitej widzowie byli zalewani falami komedii i melodramatów. W epoce Polski Ludowej twórcy realizowali najczęściej filmy wojenne, charakterystyczne dla tego okresu były również komedie (niektóre z nich doczekały się miana filmów kultowych) oraz kino retro, zdecydowanie rzadziej sięgano do innych gatunków: westernu, thrillera, horroru, czy filmu science fiction.
Po 1989 roku filmowcy starali się przenieść na rodzimy grunt wzory kina amerykańskiego, ikonicznym przykładem tej tendencji są filmy Władysława Pasikowskiego na czele ze słynnymi Psami. We współczesnym kinie polskim widoczny jest renesans kina gatunków.
Interesuje nas szeroko pojęta refleksja nad kinem gatunków w filmie polskim. Czy kino gatunków należy traktować jako margines dominujących nurtów autorskich i kina stylu zerowego? Czy też kino gatunków to najbardziej fascynująca i nieodkryta część historii kina polskiego? Czy filmy rozrywkowe, filmy klasy B, zakorzeniły się w rodzimej kinematografii? Czy za wartościowe należy uznać zarówno polskie komedie, jak i horrory, filmy akcji, melodramaty, kryminały, filmy wojenne, westerny? Czy Polacy potrafią łączyć gatunki, żonglować konwencją, bawić się kinem?
Nowy numer „Pleografu”
Numer 1/2022 dostępny na stronie pleograf.pl
Wydarzenie zainauguruje cykl spotkań z twórcami polskiego kina gatunków (Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem i Markiem Piestrakiem). Zapraszamy sympatyków pisma do rozmów z autorami, recenzentami, członkami redakcji i Rady Naukowej „Pleografu”.
Najnowszemu numerowi – tradycyjnie już – towarzyszyć będzie przegląd filmów na platformie Ninateka.pl. Dostęp bezpłatny.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza udostępnionego w tym artykule. Formularz jest aktywny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–20:00.