Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na Wieczór z tańcem w Kinie Iluzjon. Ostatnie w tym sezonie spotkanie z Retroteką rozpoczniemy pokazem filmu Wspomnienia Warszawy z 1944 roku w reżyserii Franciszka Ożgi. Film wprowadzi nas w taneczny klimat dawnej Warszawy. Po seansie zapraszamy na koncert Jazz Band Młynarski-Masecki. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z drugiej płyty zespołu zatytułowanej Płyta z zadrą w sercu, która jest inspirowana twórczością przedwojennych polskich artystów.
Zapis koncertu
Zapis koncertu Jazzbandu Młynarski-Masecki został udostępniony na Ninateka.pl.
Wspomnienia z Warszawy, Polska, reż. Franciszek Ożga, 20 min, 1944
Parada Warszawy z 1937 roku to jedyny wyprodukowany w Polsce film rewiowy. Była to składanka piosenek, monologów i numerów tanecznych w wykonaniu ulubieńców warszawskiej publiczności lat 30.
W czasie II wojny światowej w USA jego ocalałe fragmenty zostały przemontowane i tak powstał krótkometrażowy film Wspomnienia z Warszawy, zawierający dziewięć scen z Parady Warszawy. Są wśród nich Tiger Rag w wykonaniu orkiestry jazzowej Henryka Warsa, scenka komiczna w wykonaniu Stanisława Sielańskiego i Heleny Grossówny, jeden z popisów tanecznych Lody Halamy oraz piosenki w wykonaniu Fryderyka Járosyego, Leny Żelichowskiej, Zofii Terné, Chóru Dana, Mariana Rentgena i Tadeusza Faliszewskiego.
Jazz Band Młynarski-Masecki
Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa -najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.