Wydarzenia
Wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka | Kino polskie od nowa #3
23
Marzec
2023
Pokazy filmowe

Wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka | Kino polskie od nowa #3

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu Kino polskie od nowa. Będzie to wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka, kompozytora większości filmów Andrzeja Barańskiego i Juliusza Machulskiego.

Pokażemy film Andrzeja Barańskiego Kobieta z prowincji (1984) ze świetną rolą Ewy Dałkowskiej, a także dwa krótkie filmy tego reżysera: Wypracowanie i Warzywniak 360. Po pokazie rozmowa z kompozytorem i reżyserem.

Zapis dyskusji zostanie umieszczony 28 marca na Ninatece. Filmy krótkometrażowe już są.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz zamieszczony na końcu tego artykułu.

Program

godz. 18.00 Wypracowanie, reż. A. Barański, 18 min, 1979, Polska

Film składający się z oddzielnych kadrów z niepowtarzalnym komentarzem przedstawia myśli i oczekiwania dorastającego chłopaka, który sposobi się do następnego etapu życia. W krótkich impresjach, rwanych uwagach, niepokojących domysłach – zapis świadomości bohatera.


godz 18.20
Warzywniak, 360 stopni  reż. A. Barański, 24 min, 2006, Polska

Animacja w wykonaniu trzech wybitnych artystów – Edwarda Dwurnika (rysunki), Andrzeja Barańskiego (scenariusz i reżyseria) oraz Henryka Kuźniaka (muzyka) – przedstawia jeden dzień z życia osiedlowego warzywniaka, pod którym w różnych porach dnia gromadzą się okoliczni mieszkańcy.


GODZ. 18.45 KOBIETA Z PROWINCJI, reż. Andrzej Barański, 104 min,1984

Film podąża za monologiem bohaterki, opowiadającej własne życie. W kolejnych sekwencjach filmowa opowieść ze zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego cofa się w czasie aż do jej niemowlęctwa. W niespiesznym rytmie i z bardzo osobistej perspektywy bohaterka Ewy Dałkowskiej opowiada o najważniejszych jej zdaniem wydarzeniach, abstrahując od społecznej czy politycznej perspektywy, których nie rozumie. Nie ocenia też własnych wyborów, nie poddając ich tym samym żadnej refleksji czy ocenie, a jedynie przedstawiając jak było. To opowieść o życiu wypełnionym ciężką pracą i troską o utrzymanie siebie i dzieci, którym kieruje silna wiara oraz nie mniej silna miłość do syna i córki. Ten brak oceny wydaje się łączyć reżysera i bohaterkę. Barański również nie ocenia, pokazując tylko ludzki los.

 

GODZ. 20.30 rozmowa z Andrzejem Barańskim i Henrykiem Kuźniakiem

 

Henryk Kuźniak – kompozytor filmowy, autor muzyki do większości filmów Andrzeja Barańskiego i Juliusza Machulskiego, w tym do Vabanku i Seksmisji. Przygodę z muzyką filmową rozpoczął, gdy w 1968 otrzymał stypendium Rządu Francuskiego na odbycie stażu w studio muzyki eksperymentalnej u  Pierre’a Schaeffera w ORTF. Zrealizował tam film Wariacje obrazu i dźwięku (La vie, la mort, l’espoir), służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną. W 1987 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę za muzykę do filmów Vabank II, czyli riposta i Kobieta z prowincji. Gościnnie wykładał w Europejskiej Akademii Filmowej w  Strasburgu (1989) oraz na Uniwersytecie Leonarda Da Vinci w Paryżu (1998).

 

Andrzej Barański – reżyser filmowy, autor filmów o polskiej prowincji, doceniających urodę przyrody, świat zabudowań i przedmiotów oraz samych bohaterów. Ciekawe, że inspiracją dla reżysera były utwory literackie: opowiadania Kornela Filipowicza (Dzień wielkiej ryby), Marii Kuncewiczowej (Dwa księżyce), Waldemara Siemińskiego (Niech cię odleci mara, Kobieta z prowincji), Stanisława Czycza (Nad rzeką, której nie ma), powieść Michała Choromańskiego (Horror w Wesołych Bagniskach) czy Edwarda Kozieła (Kramarz). Wyjątkami nieco odbiegającymi od tej reguły są dwa niezwykle udane obrazy: Tabu wg fińskiej powieści oraz Parę osób, mały czas wg wspomnień Jadwigi Stańczakowej, przyjaciółki Mirona Białoszewskiego. Barański niewątpliwie ma własny styl, rozpoznawalny już po kilku kadrach.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez poniższy formularz.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

 

Ilustracja: kadr z filmu Kobieta z prowincji, reż. A. Barański