Wydarzenia
Weekend z Themersonami w Ninatece
15
Październik
2021
Pokazy filmowe

Weekend z Themersonami w Ninatece

Bezpłatne wejście

Z okazji odbywającej się 15 października w Kinie Iluzjon polskiej premiery odnalezionego po latach filmu Europa Stefana i Franciszki Themersonów zapraszamy do serwisu ninateka.pl na pokazy towarzyszące.

Program

Filmy będą dostępne od 15.10, godz. 21:00 do 17.10, godz. 21:00 na terenie Polski.

 

Themerson & Themerson, reż. Wiktoria Szymańska, 71 min. 2010, Wlk. Brytania, Francja

On pisał, ona malowała. Ona była marzycielką, on filozofem. On stawiał pytanie. Ona była odpowiedzią. Dwoje ludzi – odkąd się spotkali, rozpoczęli tworzyć poezję życia, inspirując im współczesne, jak i następne pokolenia europejskich artystów. Roman Polański również był wśród nich. Film stanowi opowieść o polskich twórcach, Franciszce i Stefanie Themersonach (urodzonych odpowiednio w 1907 i 1910 roku, zmarłych w 1988), którzy razem żyli i pracowali ponad sześćdziesiąt lat. Ich miłość przekładała się na sztukę, jaką tworzyli, i historię europejskiej awangardy, której byli częścią jako filmowcy, pisarze czy wydawcy książek.

 

Przygoda człowieka poczciwego, reż. Franciszka Themerson i Stefan Themerson, 10 min., 1937, Polska

Pewien urzędnik odbiera telefon i słyszy: „nie będzie dziury w niebie, jeżeli pójdziesz tyłem”. Bohater wstaje i zaczyna iść tyłem przez miasto. Wzbudza to natychmiastowe reakcje tłumu biegnącego z transparentami „Precz z chodzeniem tyłem!”. Często pisano o Themersonach jako przeciwnikach wszelkich stereotypów, tropicielach absurdów ukrytych w pozornie logicznym porządku rzeczywistości, mistrzach paradoksu i ironii. To wszystko znajdziemy także w tym filmie.

 

Calling Mr. Smith, reż. Franciszka Themerson i Stefan Themerson, 10 min.,  1943, Wlk. Brytania

Eksperymentalny film propagandowy apelujący do przeciętnego obywatela brytyjskiego o zainteresowanie narastającym terrorem hitlerowskim w krajach okupowanych. W abstrakcyjnych zestawieniach fotografii, fragmentów kronikarskich filmów dokumentalnych przedstawiających okrucieństwa wojny, w grze płaszczyzn i barwnych plam wyłania się zamiar twórców – oskarżenie totalnej eksterminacji kultury dokonywanej przez hitleryzm.

 

The eye and the ear / Oko i ucho, 1945, reż. Franciszka Themerson i Stefan Themerson, Wlk. Brytania, 10 minut, film animowany

Oko i ucho to ostatni film Themersonów. Jego celem jest przełożenie dźwięku na obraz. Film składa się z czterech części opartych na czterech pieśniach polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego do cyklu wierszy Juliana Tuwima Słopiewnie. Każdej z piosenek przyporządkowane są różnego rodzaju obrazy, od geometrycznych form po wzory liści oraz rozszerzające się i kurczące fale.