Gwiazda współczesnej polskiej animacji w wywiadzie dla Ninateki opowiada o swoich doświadczeniach związanych z produkcją słynnego już Zabija – oniryczno-wspomnieniowej animacji pełnometrażowej Zabij to i wyjedź z tego miasta, która zdobyła liczne nagrody na festiwalach oraz podbiła serca publiczności. Artysta mówi także o swojej pracy, pomysłach, rysunkach a nawet… psach. To niepowtarzalna okazja, aby zajrzeć do wnętrza pracowni Mariusza Wilczyńskiego, do jego prywatnego, zamkniętego świata żmudnej pracy.
Wilczyński w swoich animacjach w wyjątkowy sposób bawi się znaczeniami, symbolami i znakami. Coś, co było psem, za chwilę przeradza się w kota, rybę czy planetę, a następnie w deszcz lub głowę. Takie swobodne metamorfozy możliwe są tylko w animacji. W krótkich formach Wilczyńskiego, luźniejszych i mniej dosłownych niż późniejsze Zabij to…, możemy przyjrzeć się jeszcze jednej metamorfozie: samego animatora. Co prawda nie zmienił on stylu rysunku, ale sposób opowiadania – od wydawałoby się spontanicznych, krótkich zabaw animacją doszedł do tworzonej w mozole przez 14 lat (!), długiej, fabularnej historii o sobie i o tym, co odeszło oraz o tych, co odeszli.
Program
Filmy będą dostępne od 27 maja od godz. 20:00 do 26 czerwca do godz. 20:00 na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.
- Wywiad z Mariuszem Wilczyńskim
- Allegro ma non troppo, reż. Mariusz Wilczyński, 1998, 2 min
- Śmierć na pięć, reż. Mariusz Wilczyński, 2002, 3 min
- Kizi Mizi, reż. Mariusz Wilczyński, 2007, 20 min
- From the Green Hill, reż. Mariusz Wilczyński, Polska, 5 min, 1999
- Niestety, reż. Mariusz Wilczyński, Polska, 13 min, 2004
Allegro ma non troppo, reż. Mariusz Wilczyński, 2 min, 1998
Jesteś piękne – mówię życiu – bujniej już nie można było – śpiewa Stanisław Soyka słowa wiersza Wisławy Szymborskiej, zilustrowane surrealistyczną animacją Mariusza Wilczyńskiego. Dynamiczne obrazy, powstałe z wykorzystaniem różnych technik doskonale komponują się z lekką, barwną muzyką. W 1998 roku klip otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w kategorii animacja.
Śmierć na pięć, reż. Mariusz Wilczyński, 3 min, 2002
Animacja do utworu Śmierć na 5 Grzegorza Ciechowskiego. W początkowym zamyśle obu twórców miała to być część większej całości, półgodzinnego filmu animowanego, jednak plany te pokrzyżowało przedwczesne odejście lidera zespołu Republika w grudniu 2001 roku. Klip Śmierć na 5 został ukończony już po śmierci Ciechowskiego. Muzyka wraz z animacją tworzą niemalże hipnotyczną całość, a historia stojąca za utworem wzmacnia przejmujący wyraz klipu.
Kizi Mizi, reż. Mariusz Wilczyński, 20 min, 2007
Bajka dla dorosłych, pozornie prosta historia miłosna o uczuciu między myszą i kotem. Otwiera się przed widzem niczym szkatułkowa opowieść i nie brak w niej nawiązań do kina gatunków: westernu i melodramatu. Animacja narysowana jest charakterystyczną dla Mariusza Wilczyńskiego kreską, a w parze z obrazem idzie bluesowa oprawa muzyczna.
From the Green Hill, reż. Mariusz Wilczyński, Polska, 5 min, 1999
Animacja, uznawana za pierwsze autonomiczne dzieło Wilczyńskiego, zabiera nas w niezwykły świat jego wyobraźni. Film wspaniale zgrany jest z dźwiękami trąbki Tomasza Stańki, jednak w odróżnieniu do powstałego rok wcześniej Allegro ma non troppo dopiero na drugim miejscu jest klipem muzycznym. W animacji odnaleźć można wiele charakterystycznych dla późniejszej twórczości Wilczyńskiego elementów – od pojawiających się także w innych filmach animatora postaci po powtarzające się motywy, takie jak na przykład przekształcanie się obiektów i zjadanie postaci przez inne.
Niestety, reż. Mariusz Wilczyński, Polska, 13 min, 2004
Oniryczna opowieść o śmierci, kruchości życia i godzeniu się z przemijaniem. Obrazom towarzyszy wibrująca, nieco niepokojąca muzyka Tomasza Stańki, która została skomponowana specjalnie do tej animacji. Film otrzymał nagrodę „Złoty Hugo” na MFF w Chicago w 2005 roku.
Mariusz Wilczyński
Reżyser animacji, malarz, performer, scenograf, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni Stanisława Fijałkowskiego), od 1996 roku zajmuje się animacją. Jako jedyny polski animator miał retrospektywę swoich krótkich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w National Gallery of Art w Londynie, w Pretoria Art Museum oraz National Museum of Brazil w Brasilii. Jego pełnometrażowy film Zabij to i wyjedź z tego miasta zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji – w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły.
Partner Warsztatu Animatora
Partnerem Warsztatu Animatora jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, w której do 26 czerwca trwa wystawa o ostatnim filmie reżysera Zabij to i wyjedź z tego miasta. Wystawa Zabij to… przede wszystkim zbudowana jest wokół kontekstów tworzących świat przedstawiony w filmie oraz samo dzieło. Z jednej strony określa je plastyka (wieloplanowe scenografie miasta, inne niż we wcześniejszych filmach reżysera światło), na wystawie pokazana poprzez oryginalne rysunki oraz opracowaną animatorsko scenografię. Z drugiej strony – totalne myślenie Wilczyńskiego o dźwięku jako ważnym budulcu przestrzeni filmowej. Zapraszamy serdecznie!