Na zakończenie wakacji zapraszamy na pokaz filmu Trędowata w reżyserii Jerzego Hoffmana, a po nim na rozmowę z głównymi aktorami filmu. Zapis spotkania zostanie umieszczony na Ninatece.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu.
Program
GODZ. 18.00 TRĘDOWATA, REŻ. JERZY HOFFMAN, 95 MIN, 1976, POLSKA
Najsłynniejsza powieść Heleny Mniszkówny(1909), której rękopis recenzował jeszcze Bolesław Prus, miała przed wojną szesnaście wydań i aż trzy ekranizacje, w których bohaterów grali najbardziej znani polscy aktorzy. Po wojnie znalazła się na indeksie cenzury, bo zbyt plastycznie opisywała świat szlacheckich dworów i magnackich pałaców. Jest to być może jeden z powodów, dla którego w 1976 roku Trędowata została nakręcona przez Jerzego Hoffmana z tak epickim rozmachem. Zdjęcia Stanisława Lotha, operatora Nocy i dni, i muzyka Wojciecha Kilara, do dziś stanowią o sile tego obrazu, a swoje dodaje temperament reżysera. Film kręcono w zamku w Książu i pałacu w Łańcucie, który gra rolę majątku w Głębowiczach.
To jedyny bodaj w naszej kinematografii portret wielkiego uczucia i bohaterów, którzy przeprowadzili swój zamiar, a jednocześnie pozostali idealnymi kochankami, bo życie oszczędziło im rozczarowań. Dwojgu znakomitym aktorom, Elżbiecie Starosteckiej i Leszkowi Teleszyńskiemu, partnerują tu m.in. Jadwiga Barańska, Czesław Wołłejko, Anna Dymna, Mariusz Dmochowski, Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski.
GODZ. 19.30 Spotkanie
Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z Leszkiem Teleszyńskim i drugim reżyserem filmu, Andrzejem Czekalskim.
Elżbieta Starostecka z przyczyn losowych nie będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu.
Leszek Teleszyński – aktor Andrzeja Żuławskiego i Jerzego Hoffmana. Jego debiutem filmowym była postać Michała, który jest świadkiem morderstwa całej rodziny w dramacie wojennym Trzecia część nocy Andrzeja Żuławskiego (1971). Reżyser ten zaangażował go też do roli młodego szlachcica Jakuba w horrorze Diabeł (1972). Rozpoznawalność przyniosła mu kreacja zdrajcy narodu i rywala Kmicica – cynicznego księcia Bogusława Radziwiłła w ekranizacji Potopu (1974) Jerzego Hoffmana, który powierzył mu potem rolę ordynata Michorowskiego w filmowej adaptacji Trędowatej (1976). W 1977 Leszek Teleszyński otrzymał Nagrodę „Złote Grono” w Łagowie dla najpopularniejszego aktora sezonu filmowego 1976/1977. Potem grał w kilku serialach i w warszawskim Teatrze Polskim.
Andrzej Czekalski – drugi reżyser Trędowatej, obecny przy narodzinach ważnych polskich filmów, takich jak Ewa chce spać Tadeusza Chmielewskiego, Pożegnania Wojciecha Hasa, Faraon Jerzego Kawalerowicza, Marysia i Napoleon Leonarda Buczkowskiego, Pan Wołodyjowski Jerzego Hoffmana.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.
Dodatkowo informujemy, że przy wypełnianiu formularza należy podać osobno imię i nazwisko każdej z osób, które chcą Państwo zapisać. Zgłoszenia, które będą zdublowane (tzn. dwa lub więcej zgłoszeń na to samo imię i nazwisko), będą automatycznie usuwane.
Limit miejsc został wyczerpany.