Wydarzenia
TANGO SZEMRANE | STRUNY SZARPANE | Retroteka #12
15
Październik
2022
Muzyka na żywo Pokazy filmowe

TANGO SZEMRANE | STRUNY SZARPANE | Retroteka #12

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na drugą w tym sezonie odsłonę Retroteki 15 października 2022 roku o godz. 19.00 poświęconą szemranym piosenkom. Polskie piosenki gatunku „noża i miłości” mają długą tradycję
i od zawsze cieszyły się wielką popularnością wśród odbiorców. Powstawały na potrzeby kabaretów
i szybko wchodziły do kanonu tradycyjnej piosenki warszawskiej, lwowskiej, wileńskiej, łódzkiej… Szemrane tango ma w Polsce bogatą tradycję. Jan Młynarski wchodził w świat piosenki warszawskiej właśnie poprzez starowarszawskie ballady podwórzowe, a teraz nadarza się wspaniała okazja,
by miłością do tej tradycji podzielił się z publicznością Retroteki. Dodatkowym elementem podkreślającym wyjątkowość koncertu będzie oryginalny instrument Stanisława Grzesiuka – bandżola obozowa, z którą po wojnie się nigdy nie rozstawał i na której najchętniej grał właśnie „szemrane piosenki”, takie jak „Syn ulicy”, „Hanko”, „Antek”, „Noc ciemna i zimna” czy „Czarna Mańka”.

 

PROGRAM:

19:00 KONCERT

20:30 FILM 

„Niebezpieczny romans” – reż. Michał Waszyński, 1930 r., 81 min

OKIEM FILMOZNAWCY:

„Niebezpieczny romans” to bardzo ciekawy przykład filmu z pogranicza kina niemego i dźwiękowego. Wielką atrakcją jest gwiazdorska obsada: Bogusław Samborski, Eugeniusz Bodo i niemiecka gwiazda Betty Amann; nawet w epizodach wystąpili: Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza i Kazimierz Krukowski. Ogromnym walorem obrazu są  unikatowe zdjęcia przedwojennej Warszawy.

 

MUZYCY:

Marta Maślanka – cymbały

Piotr Zabrodzki – banjo, śpiew

Karol Szczubełek – gitara

Jan Emil Młynarski – bandżola, śpiew

Elżbieta Nagel (gościnnie) absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie

 

 

JAN EMIL MŁYNARSKI – pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo („I Love You” ( „I Love You, You’re Perfect, Now Change” 2010r. reż. David Foulkes ) jako kierownik muzyczny,

Teatr Powszechny – „Kamień i popioły”  reż. Artur Urbański jako kompozytor muzyki
oraz kierownik muzyczny ( 2011 ), Teatr Dramatyczny „Widok z mostu” aut. Arthur Miller,
reż. Agnieszka Glińska – jako kompozytor muzyki oraz instrumentalista (2019), Teatr Polonia „Cwaniary” reż. Agnieszka Glińska, jako kierownik muzyczny. Od 2009 roku lider własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.

Założył grupę „Warszawskie Combo Taneczne”, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…)

Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in. Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

 

 

ELŻBIETA NAGEL– Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka I nagrody
na Festiwalu Singing Mask w Petersburgu oraz nagrody ARETE za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia. Wystąpiła na deskach teatru The Globe w Londynie w roli Ofelii (The Sam Wanamaker Festival). Jest polskim głosem Cruelli, Jannah (Gwiezdne wojny. Odrodzenie), Jeleny Bielovej (Czarna Wdowa) i innych.

Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, niedawno dołączyła do obsady słuchowiska
„W Jezioranach”. W teatrze zadebiutowała rolą Edith Piaf, w spektaklu „Edith i Marlene”
w reżyserii Marii Seweryn.

Marta Maślanka – cymbalistka i perkusistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Od 1993 roku gra na cymbałach. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej.

Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami: Michałem Lorencem (nagrała m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Bandyta”, z jej wielokrotnie nagradzanym „Tańcem Eleny”), Janem A.P. Kaczmarkiem (na jego zaproszenie wzięła udział w nagraniu muzyki do filmu Niewierna (Unfaithful) towarzysząc The Hollywood Studio Symphony w Los Angeles), Krzesimirem Dębskim, Pawłem Mykietynem, Ablem Korzeniowskim, Bartłomiejem Gliniakiem, Antonim Komasą-Łazarkiewiczem, Hadrianem Tabęckim.

Nagrała na cymbałach ścieżkę dźwiękową do koncertu Jankiela w filmie Andrzeja Wajdy
„Pan Tadeusz”, z muzyką Wojciecha Kilara. Brała także udział w re-premierze filmu
„Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego (film niemy z roku 1928) z wykonywaną na żywo muzyką Tadeusza Woźniaka. Na stałe współpracuje z Michałem Lorencem współtworząc zespół DesOrient (koncerty z muzyką filmową)

PIOTR ZABRODZKI pianista, kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej muzyce łączy improwizację jazzową z sonorystyką, heavy metal
z elektroniką, a wszystko okraszone jest poczuciem humoru. Jest to muzyk bardzo elastyczny
i wszechstronny, czego dowodem liczba zespołów, w jakich gra: LXMP, Efekt Moozgu, Trylobit, 60 Minut Projekt, The Kurws, Blast Muzungu, SEMAFOR COMBO. Współpracował z czołowymi muzykami awangardowymi, m. in. z Yoshida Tatsuya, Zdzisław Piernik, Kazuhisa Uchihashi, Ove Volquartz, Tabata Mitsuru.

KAROL SZCZUBEŁEK – gitarzysta, basista i kontrabasista sesyjny z bogatym doświadczeniem, scenicznym i estradowym. Muzyk latami budujący swój warsztat pobierając lekcje w toku prywatnym ,oraz zbierając doświadczenie z współpracy z wieloma uzdolnionymi muzykami. Człowiek z otwartą głową i dużą dawką pozytywnej energii uwielbiający improwizacje,
oraz naturalny charakter “żywej” instrumentalnej muzyki. Uczestnik i inicjator  wielu projektów muzycznych, który jak sam o sobie mówi nienawidzi odmawiać wspólnego grania. Mocno kojarzony z Warszawską sceną muzyki akustycznej, swingowej, gypsy jazzowej, piosenki francuskiej oraz  melodiami okresu przedwojennej Polski.

 

KINO ILUZJON, UL. NARBUTTA 50 A, WARSZAWA

15 PAŹDZIERNIKA 2022 | GODZ. 19:00

Transmisja koncertu na żywo na ninateka.pl

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia: www.iluzjon.fn.org.pl

 

Bilety na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie Kina Iluzjon