Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na drugą debatę z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Drugie spotkanie
Druga debata z cyklu, pt. Tabu w badaniach historycznych. Przypadek Ernsta Noltego, odbędzie się 23 czerwca 2022 o godzinie 19.00 w Sali Ziemia Obiecana w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5.
Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner, a jego gośćmi będą: Aleksandra Rybińska politolog, dziennikarz portalu wPolityce.pl, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec, prof. Piotr Madajczyk, historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk – Zakład Studiów nad Niemcami, Dr Gerhard Gnauck, dziennikarz, historyk i politolog, doktor nauk humanistycznych.
Debata będzie transmitowana na Ninateka.pl.
Wstęp
Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja poprzez poniższy formularz.
Prowadzący
Mateusz Werner – polski filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki UW i w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Junior Fellow wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Doktorat o nihilizmie i nowoczesności obronił w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 1998–2001 kurator Galerii Sztuki Filmowej w warszawskiej Zachęcie. Jednocześnie czynny jako krytyk filmowy w telewizji publicznej: w latach 1991–1995 stały recenzent w telewizyjnym „Seansie Filmowym” (TVP 2), a w latach 1995–1998 redaktor prowadzący tego programu. Wykładał gościnnie na filmoznawstwie w warszawskiej SWPS, w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, oraz na polonistyce UW i w Instytucie Kultury UW. W latach 2001–2010 kurator programu filmowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Od marca 2016 do kwietnia 2017 pełnił funkcję wicedyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. badań i strategii kultury. Redaktor kwartalnika „Kronos”. Obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Od lutego 2021 redaktor naczelny miesięcznika „Twórczość”. Odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowieniem z dnia 28 września 2018 roku brązowym Krzyżem Zasługi w uznaniu działalności na rzecz rozwoju nauki.