Wydarzenia
Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia
17
Kwiecień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia

Bezpłatne wejście

Bohaterem kwietniowej odsłony cyklu Sztuka widzenia jest Stefan Matyjaszkiewicz. Był autorem zdjęć do ponad czterdziestu filmów fabularnych i wielu dokumentalnych, m.in. do Lalki i Jak być kochaną w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (1963), Struktury kryształu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (1969) i  Ewa chce spać w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1957). Trzon twórczości Matyjaszkiewicza stanowiły filmy Hasa. Za zdjęcia do Lalki Matyjaszkiewicz otrzymał w 1969 roku nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.

Program:

godz. 16.00 Projekcja filmu Lalka w Ninateka.pl


Lalka
, reż. Wojciech Jerzy Has, 151 min., 1968, Polska

Pierwsza ekranizacja powieści Bolesława Prusa z Mariuszem Dmochowskim jako Stanisławem Wokulskim oraz Beatą Tyszkiewicz wcielającą się w postać Izabeli Łęckiej w rolach głównych. Film nie jest wierną adaptacją książki, lecz swobodną kreacją w oparciu o jej wybrane wątki.

Dzieło Hasa to także filmowy komentarz do wydarzeń Marca ’68. Dzięki dbałości o szczegóły oraz stylowemu obrazowaniu, twórcom filmu udało się odtworzyć niezdrową relację bohaterów, a przede wszystkim rozdarcie wewnętrzne Wokulskiego. Reżyser skupił się na ich psychologicznych odczuciach. W filmie dominuje mroczny symbolizm a turpistyczne zdjęcia Stefana Matyjaszkiewicza budują opowieść o zdolnym i ciekawym świata zamożnym kupcu, którego marzeniem jest zdobycie serca posągowej i pięknej zubożałej arystokratki. Losy bohatera ukazane zostały na tle ówczesnej Warszawy, miasta pełnego kontrastów: nędzy i przepychu. Przy realizacji Lalki zatrudnionych było 350 aktorów, ok. 10 tysięcy statystów i ponad 98 osób obsługi technicznej.


godz. 18.30 Rozmowa na FB FINA Wałbrzyska 3/5

Rozmowę z Andrzejem Ramlauem, operatorem filmowym, poprowadzi Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, dr hab. nauk humanistycznych i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

Cykl współorganizowany z PSC – Stowarzyszeniem Autorów Zdjęć Filmowych.

 

fot. Jerzy Troszczyński, Fototeka FINA