Szaleńcy, reż. Leonard Buczkowski, 136 min, 1928, Polska
W roku 1928 filmem Szaleńcy (z cyklu My Pierwsza Brygada) swoją długą karierę rozpoczął ceniony reżyser, Leonard Buczkowski. Akcja jego debiutu rozgrywa się wokół wydarzeń związanych z wymarszem z Krakowa I Kompanii Kadrowej i utworzeniem Legionów Polskich w roku 1914, a także walk z bolszewikami w roku 1920. Głównymi bohaterami są trzej ochotnicy, młodzi „szaleńcy”, dzięki którym poznajemy nie tylko codzienność życia w koszarach, ale także realia walk na pierwszej linii frontu.
Leonard Buczkowski zrealizował Szaleńców w „koprodukcji” dwóch wytwórni filmowych – poznańskiej Diana-Film i warszawskiej Klio-Film (Narodowej Wytwórni Filmów Historycznych). We wrześniu 1928 roku film otrzymał Grand Prix i Złoty Medal na Wystawie w Paryżu.
Rekonstrukcja filmu
Obraz znany był do niedawna w niekompletnej wersji, a przetrwał jedynie dzięki dystrybucji za granicą. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przeprowadziła digitalizację zachowanych taśm łatwopalnych (nitro) i rekonstrukcję cyfrową w rozdzielczości 4K. Szaleńcy powrócili z muzyką Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców muzyki do filmów niemych, stworzonej we współpracy z Martinem Pyne’em.
Zrekonstruowana wersja filmu jest do nabycia w formacie blu-ray w sklepie FINA.
Ilustracja: kadr z filmu Szaleńcy, reż. L. Buczkowski, (c) FINA