Wydarzenia
„Szaleńcy”, „Polonia Restituta 1918–1920”, „Sztandar wolności” | Niezła historia
11
Listopad
2021
Pokazy filmowe

„Szaleńcy”, „Polonia Restituta 1918–1920”, „Sztandar wolności” | Niezła historia

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości Filmoteka Narodowa –Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl Niezła historia, na który złożą się trzy przedwojenne filmy: jedna fabuła – Szaleńcy (pierwsza polska superprodukcja) i dwa dokumenty: Polonia Restituta 1918-1920 i Sztandar wolności (ukazujące unikatowe ujęcia z walk niepodległościowych i portrety Piłsudskiego). Wszystkie zaprezentowane w cyklu filmy zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu Nitrofilm.

Program

godz. 15.00 Szaleńcy, reż. Leonard Buczkowski, 140 min., 1928, Polska

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów (1914-1920). Wpisuje się w nurt kina patriotycznego. Pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowych. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

współczesna muzyka: Stephen Horne

 

godz. 17.00 Polonia Restituta 1918–1920, 72 min., 1928, Polska

To filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania niepodległości Polski, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego.

 współczesna muzyka: Semi-Invented Trio

 

godz. 17.00 Sztandar wolności, reż. Ryszard Ordyński, 82 min., 1935. Polska

Powstał z materiałów filmowych z różnych lat, zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. W filmie wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne, w tym: zdjęcia, ulotki, gazety. Sztandar Wolności przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905, aż po budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa.

Wydawnictwa płytowe FINA

Polecamy wydawnictwa płytowe BR FINA. W naszej kolekcji mamy m.in. pokazywany 11 listopada film Szaleńcy, a także Halkę i Bestię. Płyty można nabyć w sklepie internetowym FINA, w Klubokawiarni Dobrze przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 oraz w kinie Iluzjon. Wkrótce będą dostępne także pozostałe tytuły: Sztandar wolności oraz Polonia Restituta.

 

Ilustracja: kadr z filmu Polonia Restituta