Wydarzenia
Słowo | Festiwal Herlinga-Grudzińskiego
16
Październik
2019
Pokazy filmowe Dorośli

Słowo | Festiwal Herlinga-Grudzińskiego

Temat spotkania

Pytanie, jak opisywać piekło totalitaryzmu i cierpienia wpisane było na trwałe w literackie próby Herlinga-Grudzińskiego. Poszukiwanie własnej dykcji szło w parze z niemal programowym pragnieniem wierności najwyżej cenionym wartościom. Jego twórczość prowokuje więc do dyskusji o imponderabiliach. Burzliwe relacje Herlinga-Grudzińskiego z emigracyjnymi oraz krajowymi środowiskami pisarzy i intelektualistów to historia zdumiewającej nieustępliwości poglądów i odwagi w formułowaniu opinii zgodnych z własnym sumieniem.

Program

Dyskusja

W spotkaniu wezmą udział:

dr Grażyna Bastek – historyczka sztuki, publicystka, wykładowczyni Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kustoszka malarstwa włoskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

dr Przemysław Dakowicz – poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury, adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego.

dr hab. Zdzisław Kudelski – historyk literatury, edytor dzieł i korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz autor monografii poświęconych pisarzowi, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

prof. dr hab. Andrzej Waśko – historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”. Doradca prezydenta RP i Członek Narodowej Rady Rozwoju.

Fragmenty prozy

Wybrane fragmenty prozy Herlinga–Grudzińskiego przeczyta Andrzej Ferenc.

Herling. Fiołki w Neapolu, reż. Andrzej Litwornia, Tomasz Orlicz, Marta Todorow, 2003, 41 minut

Przyjaciel Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i jego włoskiej rodziny Croce – profesor Andrzej Litwornia – przedstawia „domowe” oblicze pisarza oraz mało znaną historię jego rodziny.

O festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu Teologii Politycznej skupia się na myśli i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które konfrontuje z kluczowymi dla pisarza wartościami. Podczas każdego spotkania odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem wybitnych znawców życia i twórczości pisarza, edytorów, historyków idei i ludzi kultury, wzbogacona aktorską lekturą fragmentów jego prozy oraz pokaz filmu poświęconego pisarzowi. Spotkania poprowadzą Natalia Szerszeń i Barbara Schabowska-Maszeńda oraz Jakub Moroz.

Organizator: Teologia Polityczna we współpracy z FINA.

Partnerzy: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Instytut Tomistyczny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp

Szczegóły i formularz rejestracyjny na stronie organizatora.