Na uroczysty i efektowny finał pierwszej edycji Klubu filmowego {OD–JAZD} jeden z najsłynniejszych, najbardziej urokliwych, ale i najbardziej poruszających musicali w historii kina.
Skrzypek na dachu, reż. Norman Jewison, 180 min, 1971, USA
Ubogi mleczarz Tewje mieszka w Anatewce – ukraińskiej wsi gdzieś na obrzeżach carskiego imperium. Żydowska społeczność jest tutaj od lat, sąsiadując z prawosławnymi Rusinami, którym stara się nie wchodzić w drogę. Bóg obdarzył Tewjego pięcioma córkami, które zgodnie z obyczajem muszą zostać wydane za mąż przy pomocy swatki. Ale córki zamiast wielowiekową tradycją wolą kierować się głosem serca, stawiając swego ojca przed szeregiem niełatwych dylematów. Jednocześnie szybko okazuje się, że nadchodzące zmiany dotyczyć będą nie tylko rodziny Tewjego, ale i całej społeczności Anatewki…
Skrzypek na dachu to dziś określana już kultową, nagrodzona trzema Oscarami filmowa adaptacja ukochanego przez widzów broadwayowskiego musicalu, który jako pierwszy w historii przekroczył liczbę 3000 przedstawień przez prawie 10 lat nie schodząc z afisza. Muzyka Jerry’ego Bocka oraz libretto Josepha Steina w niezwykły sposób łączy tu tradycyjne żydowskie brzmienia z musicalową estetyką, a zapadające w pamięć role z Chaimem Topolem na czele pozwalają zapałać miłością do sportretowanego przez twórców świata i jego bohaterów. Ukazanych z czułością, pełnych pasji i radości pomimo nieuchronności przemijania i złowrogich decyzji rosyjskiego imperium. Komedia miesza się tu z tragedią, sprawy błahe z tymi całkowicie poważnymi, a ponadczasowe piosenki budzą zarówno energię i zapał do życia, jak i nostalgię, za tym, co należy już do przeszłości.
Dyskusja po filmie
Czym jest musical zintegrowany?
Jak filmowe historie opowiada się piosenką?
Dlaczego Skrzypek na dachu podbił serca widzów na całym świecie?
O cyklu
Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.
Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.