Wydarzenia
Ściana cieni | Teraz–wtedy
09
Czerwiec
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Ściana cieni | Teraz–wtedy

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie, wyjątkowe, bo ponownie stacjonarne spotkanie z polskim dokumentem w ramach cyklu Teraz-wtedy. Zobaczymy najnowszy, głośny, poświęcony rodzinie nepalskich Szerpów film Elizy Kubarskiej – Ścianę cieni.  Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu i aktywną alpinistką, które poprowadzi Kaja Klimek. Następnie zobaczymy Temperaturę wrzenia Andrzeja Zajączkowskiego z 1976 roku, reportaż opowiadający losy polskiej wyprawy w góry Karakorum z 1975 roku dowodzonej przez Wandę Rutkiewicz.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ

Ściana cieni, reż. Eliza Kubarska, 2020, 98 minut

Historia dzieje się u podnóża himalajskiej góry – sięgającej niemal 8000 m n.p.m. Kumbhakarny, zwanej też Jannu. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów to z kolei jedna z ostatnich świętych gór. Według miejscowych wierzeń jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Mimo to niepiśmienny Nada decyduje się na udział w wyprawie polsko-rosyjskiego zespołu alpinistów. Od 20 lat ryzykuje życie jako tragarz wysokościowy, zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna, kilkunastoletniego Dawy, i w ten sposób uchronić go przed tą niebezpieczną pracą. Udział w wyprawie na świętą górę oznacza jednak złamanie tabu… Załamanie pogody i zagrażające wspinaczom lawiny to dopiero początek narastających trudności.

 

20:40 ROZMOWA Z ELIZĄ KUBARSKĄ

Spotkanie z reżyserką filmu Ściana cieni, Elizą Kubarską, poprowadzi Kaja Klimek.

 

21:20 WTEDY

Temperatura wrzenia, 1976, reż. Andrzej Zajączkowski, 32 minuty

Reportaż o polskiej ekspedycji wysokogórskiej w góry Karakorum w 1975 roku. Wyprawie kobiecej (Anna Okopińska, Alicja Bednarz, Alison Chedwick-Onyszkiewicz, Anna Czerwińska, Ewa Abgarowicz, Halina Kruger-Syrokomska, Krystyna Palmowska, Maria Mitkiewicz, Sylva Kysylkova), kierowanej przez Wandę Rutkiewicz, towarzyszył zespół męski (Leszek Cichy, Andrzej Łapiński, Marcin Zachariasiewicz, Marek Janas, Krzysztof Zdzitowiecki, Andrzej Zajączkowski) pod kierownictwem Janusza Onyszkiewicza. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem – zdobyciem dwóch szczytów: Gasherbrum II i dziewiczego Gasherbrum III. Te znaczące w świecie alpinizmu osiągnięcia sportowe pozostają jednak w tle filmu. Realizatorzy skoncentrowali bowiem swoją uwagę na roli kierowniczki wyprawy, a przede wszystkim na relacjach między nią a zespołem.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Limit miejsc: 60

Zasady bezpieczeństwa

Drodzy Goście,

dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA

– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA

– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA

– szatnia jest nieczynna do odwołania

– zachowuj dystans od pozostałych gości

– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA

– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną

– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

 

Ilustracja: kadr z filmu Ściana cieni, reż. Eliza Kubarska