Wydarzenia
„Rok 1863”, reż. E. Puchalski | 160. rocznica Powstania Styczniowego
31
Styczeń
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Rok 1863”, reż. E. Puchalski | 160. rocznica Powstania Styczniowego

Bezpłatne wejście

Zapraszamy do siedziby FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie na pokaz filmu niemego pt. Rok 1863 w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku.

Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją filmografa FINA dr Michała Pieńkowskiego pt. Jak oglądać filmy nieme i o co w tym chodzi oraz słów kilka o rekonstrukcji.

Rok 1863, reż. Edward Puchalski, 111 min, 1922, Polska

Podczas jednej z bitew Powstania Styczniowego, Józef Odrowąż cudem uchodzi z życiem. Ciężko ranny udaje się do pobliskiej wsi, gdzie zostaje zatrzymany przez wrogich chłopów, ratuje go i ukrywa we dworze w Niezdołach pewna wieśniaczka. Tam opiekuje się nim Salomea Brynicka i jej stary niedosłyszący sługa Szczepan Podkurek. Ukrywają ciężko rannego powstańca przed kilkakrotnymi rewizjami armii zaborcy. Między młodymi rodzi się uczucie. Po jakimś czasie do dworu w Niezdołach trafia poszukująca syna księżna Odrowążyna i na jaw wychodzi, że ranny przybysz jest księciem.

Film Rok 1863 to pierwsza w polskiej kinematografii ekranizacja powieści Wierna rzeka Stefana Żeromskiego. Reżyser Edward Puchalski zaczął karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc wielkie sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. Film powstał we wczesnym okresie funkcjonowania młodej kinematografii odradzającego się państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić jego stronę realizacyjną.W roli rannego księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. Ten znakomity tancerz i pedagog, urodzony w 1888 roku (uczył tańca jeszcze w latach 60.!), musiał zrezygnować z kariery filmowej z powodu choroby oczu. W filmie wystąpili także znani i utalentowani aktorzy teatralni, których przygoda z filmem zakończyła się udziałem w kilku tylko produkcjach pierwszej połowy lat 20. Stąd też niepowtarzalna okazja obejrzenia gry zapomnianych aktorek – Stanisławy Chrzanowskiej czy Heleny Marcello-Palińskiej.

Wydarzenie w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Rezerwacja grupowa: bog@fina.gov.pl.

Obowiązuje rejestracja poprzez poniższy formularz.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

 

logo obchodów sto sześćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego

 

Ilustracja: fotos z filmu Rok 1863, reż. E. Puchalski, źródło: Fototeka FINA