Wydarzenia
Premiera książki „Proces Szolema Szwarcbarda mordercy atamana Symona Petlury” Maryny Miklaszewskiej
10
Październik
2022
Spotkania

Premiera książki „Proces Szolema Szwarcbarda mordercy atamana Symona Petlury” Maryny Miklaszewskiej

Bezpłatne wejście

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Kongres Polska Wielki Projekt zapraszają na dyskusję i promocję książki Maryny Miklaszewskiej „Proces Szolema Szwarcbarda mordercy atamana Symona Petlury”.

 

Powieść Maryny Miklaszewskiej przybliża polskiemu czytelnikowi mało znaną kartę z historii ukraińskiego ruchu narodowego, poprzez postacie Petlury i Józewskiego powiązaną również z historią Polski. Świetnie ukazuje także metody działania sowieckich służb i komunistycznej propagandy, które doprowadziły do tego, że zabójca ukraińskiego przywódcy został okrzyknięty romantycznym mścicielem i żydowskim bohaterem narodowym, zaś z ofiary tego mordu uczyniono zbrodniarza. (Fragment przedmowy Mirosława Szumiło).

Spotkanie odbędzie się 10 października  2022 o godzinie 18:00 w Sali Ziemia Obiecana w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5.

W spotkaniu wezmą udział: Magdalena Merta, Wojciech Tomczyk, Mirosław Szumiło

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

 

 

Maryna Miklaszewska – pseudonim „Miłosz Kowalski” (ur. 4 stycznia 1947 w Katowicach, zm. 11 maja 2022) Polska bohemistka, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej.

W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu „Małej apokalipsy”. Także poza cenzurą – w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm – w 1986 roku ukazała się jej książka „Mikołajek w szkole PRL” podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław.

Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). Z klasyki czeskiej literatury dwudziestowiecznej przełożyła Grę na serio Richarda Weinera.

Jest autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji „Hrabia” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść „Wojtek z armii Andersa”, opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii.

Postanowieniem z 4 grudnia 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z innymi działaczami ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

W 2010 była wśród założycieli Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, w skład którego weszli niektórzy członkowie warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.