Zapraszamy na kolejne spotkanie i projekcję z cyklu Sukienka na zmianę, w którym patrzymy na polskie kino „od podszewki” – skupiając się na zapadających w pamięć kostiumach filmowych i rozmawiając z ich twórczyniami. Podczas jego majowej odsłony porozmawiamy z Marią Kostrzewską, autorką kostiumów m.in. do kultowego serialu z lat 90. pt. Matki, żony i kochanki. Po rozmowie, którą poprowadzi Jagoda Murczyńska, pokażemy film Pajęczarki Barbary Sass, którego jedną z głównych bohaterek, obok Marii Pakulnis i Adrianny Biedrzyńskiej, jest polska moda z lat 90.
Program
19:00 Spotkanie z Marią Kostrzewską poprowadzi Jagoda Murczyńska | FB FINA Wałbrzyska 3/5
19:45 Pokaz filmu Pajęczarki, reż. Barbara Sass, 1993, 95 minut | Ninateka.pl
Bohaterkami filmu Barbary Sass są dwie siostry. Magda (Maria Pakulnis) jest świeżo rozwiedzioną dziennikarką, a Ewa (Adrianna Biedrzyńska) – utalentowaną gimnastyczką. Obie mają ciągłe problemy finansowe. Pewnego dnia Ewa dowiaduje się , że jej drużyna sportowa została zaproszona na zawody do USA. Magda postanawia pojechać z siostrą. Nie stać jej jednak na tak kosztowny wyjazd, dlatego nakłania wysportowaną siostrę do wymagającej sporych umiejętności akrobatycznych kradzieży w mieszkaniu swojego byłego męża (Maciej Robakiewicz). Dziewczynom tak bardzo przypada do gustu ta forma zasilania domowego budżetu, że postanawiają trwać w tym procederze dalej.
O cyklu Sukienka na zmianę
Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.
W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.
W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii rozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcamy bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimż ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.
Ilustracja: kadr z filmu Pajęczarki, reż. Barbra Sass, WFDiF