Ostatni etap, reż. Wanda Jakubowska, 104 min., 1947, Polka
Epicka opowieść o życiu i walce bohaterskich kobiet różnych narodowości, więźniarek Auschwitz-Birkenau. Film ma luźną konstrukcję, akcja obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działała w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca rzeczywiście ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. Tragiczne losy więźniarek, zdziczenie i sadyzm niemieckiej załogi obozu – ten syntetyczny obraz rzeczywistości oświęcimskiej przekazała była więźniarka Oświęcimia – Wanda Jakubowska.
Pierwszy polski film, który wszedł na ekrany w ponad pięćdziesięciu krajach i który prasa światowa uznała za dzieło wielkiego formatu. Jeden z najbardziej wstrząsających filmów na temat drugiej wojny światowej. Zrealizowany w autentycznej scenerii obozu.
Film zdobył m.in. prestiżową nagrodę Międzynarodowej Federacji Archiwów Telewizyjnych (FIAT/ IFTA) w kategorii „Excellence in Media Preservation Award 2021”, a także FOCAL International Award 2021 w kategorii „Najlepsza rekonstrukcja”.
Dyskusja po filmie
Po pokazie odbędzie się dyskusja o filmie z udziałem ekspertów FINA, Pawła Śmietanki, a także ekspertów Fundacji Kamera Dawida.
Program:
godz. 19.00 pokaz filmu Ostatni etap
godz. 21.00 dyskusja z udziałem ekspertów
godz. 22.00 zakończenie wydarzenia
Wstęp
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja
Rejestracja została zakończona.
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”
Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej „tematyce żydowskiej”, które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.
W 2021 roku Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem wydarzenia.
Ilustracja: kadr z filmu Ostatni etap, Fototeka FINA