Wydarzenia
Radosław Piwowarski | Nieznane filmy znanych reżyserów
19
Luty
2020
Pokazy filmowe Spotkania Dorośli

Radosław Piwowarski | Nieznane filmy znanych reżyserów

Bezpłatne wejście
Zwykle, zobaczenie filmu mistrza z okresu studenckich prób warsztatowych, mówi wiele o jego późniejszych wyborach i obranej drodze. Wejrzenie w próby i wprawki z młodzieńczego okresu może być komplementarne wobec późniejszych dokonań wielu filmowych twórców.

Program

Zapowiedź

Krytyczka filmowa Anna Serdiukow krótko zapowie filmy autorstwa Radosława Piwowarskiego.

 

Seans wybranych filmów reżysera, m.in. dokumentów: Chruśniak, Stójka

Cykl zakłada serię spotkań ze znanymi, i uznanymi, dziś reżyserami filmowymi – twórcami z dorobkiem i po fabularnym debiucie kinowym – w celu prezentacji ich wczesnej, krótkometrażowej twórczości, w tym szkolnej i dyplomowej. Reżyserzy, kojarzeni obecnie z pełnometrażowymi produkcjami kinowymi lub telewizyjnymi serialami, często mają na koncie wyśmienite filmy amatorskie, dokumentalne, etiudy szkole lub właśnie filmy dyplomowe. Najczęściej nie są one znane szerszej publiczności, czy wręcz nie są one znane w ogóle a stanowią ciekawy punkt w dorobku każdego twórcy – są szczerym i odważnym zapisem poszukiwań twórczych na bardzo wczesnym etapie pracy zawodowej. Zwykle, zobaczenie filmu mistrza z okresu studenckich prób warsztatowych, mówi wiele o jego późniejszych wyborach i obranej drodze. Wejrzenie w próby i wprawki z młodzieńczego okresu może być komplementarne wobec późniejszych dokonań wielu filmowych twórców, może wzbogacić wiedzę fanów na temat kształtowania się gustu i języka filmowego różnych polskich reżyserów.

Bohaterem kolejnej odsłony cyklu jest Radosław Piwowarski – reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, aktor. W 1971 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutował pod koniec lat 70-tych telewizyjnymi filmami: Ciuciubabka i Córka czy syn w ramach i w cyklu: Sytuacje rodzinne. Wyreżyserował pierwszą polską telenowelę Aby do świtu. Będąc od 1974 roku członkiem Zespołu Filmowego X, kierowanego przez Andrzeja Wajdę uczestniczył w powstawaniu filmów, które współtworzyły nurt kina moralnego niepokoju. Prof. Tadeusz Lubelski w “Historii kina polskiego” określił debiut Piwowarskiego pt. Yesterday jako światowy fenomen stylu nostalgicznego jako odmiany sztuki postmodernistycznej. O reżyserze pisze także:  “Piwowarski jest poetą-lirykiem, który zna wartość niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju szczegółu, odkrytego po raz pierwszy, zabarwionego emocjami własnego ‘ja’ autorskiego i podarowanego bezinteresownie innym”.

W ramach wydarzenia zaprezentujemy wybrane etiudy szkolne oraz filmy dokumentalne reżysera.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z widzami, podczas którego twórca opowie o okolicznościach powstania danych produkcji, o tym na jakim etapie życia był wówczas, jakie miał wątpliwości, jakie cele.

Rozmowę poprowadzi krytyczka filmowa – Anna Serdiukow.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).