Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na czwartą debatę z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Podczas spotkania zostanie wyświetlony film Rafała Geremka Niemcy – Rosja. Fatalne zauroczenie opowiadający o najnowszej historii stosunków gospodarczych i politycznych Rosji i Niemiec. Będzie on punktem wyjścia do rozmowy o polityce niemieckiej wobec Rosji od Bismarcka do Merkel.
Wstęp bezpłatny. Aby mieć gwarancję miejsca zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego udostępnionego poniżej w tym artykule.
Niemcy – Rosja. Fatalne zauroczenie, reż. Rafał Geremek, 54 min, 2022, Polska
Film Rafała Geremka opowiada historię uwiedzenia niemieckich elit, ale i zwykłych Niemców, przez Rosję, a właściwie przez jej machinę propagandową. Pokazuje jak instrumentalnie wykorzystywano historię, kulturę i współczesność Rosji, aby wytworzyć z Niemcami sojuszniczą więź, która była potrzebna Putinowi do realizacji imperialnych celów. Dokument stara się udowodnić, że Rosjanie dobrze rozpoznali lęki, kompleksy i ambicje Niemców, aby energetycznie skolonizować najbardziej rozwinięte państwo Europy. Głównymi rozmówcami Geremka są sami Niemcy, którzy poddadzą analizie zachowanie własnych elit. Opowiadają oni jak to się stało, że kolejne rządy działały de facto wbrew własnym interesom gospodarczym i obronnym.
Uczestnicy debaty
Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner – polski filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych. Jego gośćmi będą:
Rafał Geremek – publicysta, autor filmów dokumentalnych, reżyser filmu Niemcy – Rosja. Fatalne zauroczenie.
dr Piotr Łysakowski – historyk, menedżer i działacz społeczny, doktor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii Niemiec i stosunkach polsko-niemieckich w XIX i XX wieku.
Olga Doleśniak-Harczuk – absolwentka germanistyki, slawistyki i romanistyki Humboldt Universitӓt zu Berlin, w latach 2003-2011 korespondentka mediów polskich z Niemiec i Bałkanów. Specjalizuje się w tematach europejskich ze szczególnym naciskiem na kwestie niemieckie.
Streaming ze spotkania będzie dostępny na Ninatece.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Aby mieć gwarancję miejsca zapraszamy do wypełnienia poniższego formularza rejestracyjnego.
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.