Wydarzenia
Na srebrnym globie | Sztuka widzenia | WYDARZENIE ONLINE
17
Październik
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Na srebrnym globie | Sztuka widzenia | WYDARZENIE ONLINE

Uwaga! Wydarzenie online.

Zapraszamy do oglądania filmu w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, który jest dostępny bezpłatnie z legalnego źródła w internecie.

Spotkania z widzami nie będzie na żywo, będzie streamowane na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 na Facebooku.

Program

Zjawiskowe, wizjonerskie widowisko science-fiction, pełne odniesień religijnych, historycznych i kulturowych, któremu Andrzej J. Jaroszewicz nadał niezwykłą, unikatową formę wizualną.

Pokaz w ramach cyklu poświęconego pracy operatorów filmowych Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

 

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

 

Na srebrnym globie, zdj. Andrzej J. Jaroszewicz, reż. Andrzej Żuławski, 1987, 157 minut

Bohaterem szóstej odsłony cyklu “Sztuka widzenia” Andrzej J. Jaroszewicz – operator i reżyser filmowy. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi. Jest autorem zdjęć do przeszło 50 filmów. Był stałym współpracownikiem Andrzeja Żuławskiego. W 2002 roku, twórcy wspólnie zostali odznaczeni Złotą Żabą na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Łodzi. W czasie studiów opiekunem i nauczycielem Jaroszewicza był bohater poprzedniego spotkania w ramach cyklu, Mieczysław Jahoda. Podczas spotkania zaprezentujemy film Na srebrnym globie – zjawiskowe, wizjonerskie widowisko science-fiction, pełne odniesień religijnych, historycznych i kulturowych, któremu Jaroszewicz nadał niezwykłą, unikatową formę wizualną.

Minęło wiele lat, zanim Na srebrnym globie trafiło na ekrany. Prace nad realizowaną z ogromnym rozmachem produkcją zostały przerwane w 1977 roku decyzją wiceministra kultury i sztuki Janusza Wilhelmiego. Pionierski obraz trafił na półkę na długie lata. Reżyser zrekonstruował go niemal dekadę po zatrzymaniu produkcji przez władze PRL, zastępując brakujące ujęcia nowymi, paradokumentalnymi zdjęciami z różnych lokacji na terenie kraju oraz narracją z offu.

 

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości, Andrzeja Jaroszewicza, Xawerego Żuławskiego oraz Tomasza Naumiuka. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Taras.