Wydarzenia
„Mistrz”, reż. P. T. Anderson | Klub filmowy {OD–JAZD}
20
Luty
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Mistrz”, reż. P. T. Anderson | Klub filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Mistrz Paula Thomasa Andersona poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyka filmowego i amerykanisty Sebastiana Smolińskiego.

Mistrz, reż. Paul Thomas Anderson, 144 min, 2012, USA

Jeden z najbardziej fascynujących twórców współczesnego kina – Paul Thomas Anderson w swoim najbardziej niejednoznacznym filmie.

Po zakończeniu wojny były marynarz Freddie nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poczucie zagubienia wpędza go w samotność i alkoholizm. Wszystko jednak zmienia się, gdy pewnego razu spotyka na swojej drodze tajemniczego pisarza i filozofa Lancastera. Zafascynowany jego charyzmą Freddie dołącza do grupy entuzjastów głoszonych przez Lancastera nauk, stopniowo ulegając coraz większemu wpływowi Mistrza…

Anderson po raz kolejny udowadnia, że to właśnie kino oparte na niuansach, pełne niedopowiedzeń, narracyjnych elips i intrygujących sprzeczności może oddziaływać najmocniej. Mistrz to nie tylko efektowna opowieść o mrokach ludzkiej duszy, ale przede wszystkim mistrzowski popis aktorstwa psychologicznego w wykonaniu Joaquina Phoenixa oraz Philipa Seymoura Hoffmana.

Dyskusja po filmie

Kim jest tytułowy Mistrz? Na czym polega nietypowy sposób prowadzenia narracji w filmie? Jakie są najważniejsze wyznaczniki stylu Paula Thomasa Andersona?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu Sebastianem Smolińskim. Zapraszamy na seans i dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Mistrz? Chcemy poznać Waszą opinię!

 

Prowadzący:

 

Sebastian Smoliński krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich i IS PAN. Regularnie publikuje w EKRANach, Tygodniku Powszechnym i na portalu Filmweb, jest stałym gościem programów Hrapkowidz w radiowej Czwórce i Kino Mówi w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock.

Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego.

Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii La doble vida de Krzysztof Kieślowski pod red. Joanny Bardzińskiej, Kina afroamerykańskiego pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz David Lynch. Polskie spojrzenia pod red. Anny OsmólskiejMętrak i Radosława Osińskiego. Jego esej o sucharach dla dwutygodnik.com trafił do książki Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Wstęp

Bilety w cenie 5 zł do kupienia na stronie kina UJazdowski.

Prelekcje na Ninatece

Prelekcje wykładowców z pierwszej edycji Klubu filmowego OD-JAZD są dostępne w serwisie Ninateka.

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.