Grudniowym bohaterem przeglądu z cyklu Dziś są twoje urodziny jest Mieczysław Jahoda! W programie zobaczymy cztery produkcje, do których zdjęcia wykonał ten wybitny operator filmowy oraz jeden film, który Jahoda wyreżyserował wspólnie z Januszem Rzeszewskim. Filmy dostępne od 1 do 31 grudnia na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.
Program
Filmy dostępne będą od 1 grudnia od godz. 20:00 do 31 grudnia do godz. 20:00 na darmowej platformie VOD www.ninateka.pl.
Pożegnania, reż. Wojciech Jerzy Has, 97 min, 1958
Wiosna 1939 roku. Maturzysta Paweł, chłopak z bardzo dobrego domu, w ramach antymieszczańskiego buntu spędza wieczór w nocnym lokalu. Tu poznaje fordanserkę Lidkę, z którą jedzie do Podkowy Leśnej. Tam, w pensjonacie Quo vadis, między młodymi zdaje się rodzić uczucie, przerwane jednak interwencją ojca Pawła, a wkrótce i wojną. Kilka lat później, już po powstaniu warszawskim, los zetknie ich znowu…
Wniebowstąpienie, reż. Jan Rybkowski, 85 min, 1968
Film wojenny, w którym reżyser podjął próbę ukazania studium strachu i procesu popadania w obłęd.
Raisa Wołkowa wychodzi za mąż za Sebastiana Goldsteina niedługo po inwazji Rzeszy na ZSRR. Para wkrótce przenosi się ze Lwowa do Otwocka. Sebastian, będąc Żydem, musi się ukrywać, przez co stopniowo popada w obłęd. Raisa musi zrezygnować z pracy, żeby opiekować się mężem. Zakochany w niej Feliks Bukin, znajomy ze Lwowa, doradza jej otrucie Sebastiana. Dziewczyna w ostatniej chwili rezygnuje z tego zamiaru, wydłuża tym jednak życie o męża o kilka dni…
Tylko umarły odpowie, reż. Sylwester Chęciński, 87 min, 1969
Film kryminalny, którego akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku. W kasie pancernej jednej z wrocławskich fabryk zostaje znalezione ciało kasjera. Śledztwo prowadzi kapitan Wójcik. Dochodzenie utyka w martwym punkcie, Wójcik postanawia prowadzić je nieoficjalnie. Kiedy zamordowana zostaje kochanka zmarłego, sprawa zostaje wznowiona. Okazuje się, że kasjer należał do szajki szpiegowskiej…
Skorpion, Panna i Łucznik, reż. Andrzej Kondratiuk, 82 min, 1971
Balladowa opowieść o trojgu młodych ludzi – Magdzie, Jakubie i „Kapucynie”, którzy decydują się na zerwanie z krępującymi ich rolami społecznymi i rozpoczęcie wolnego życia w duchu swej własnej filozofii. Za tą fasadą kryją się jednak coraz bardziej nabrzmiałe konflikty i problemy, które doprowadzają do tragicznych wydarzeń.
Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy, reż. Mieczysław Jahoda, Janusz Rzeszewski, 94 min, 1978
Komedia muzyczna, która jest reżyserską przygodą Mieczysława Jahody. Mały rewiowy teatrzyk Czerwony Młyn przeżywa kryzys, grozi mu bankructwo. Pewnego dnia w gabinecie dyrektora Kulki – Lalewicza zjawia się inżynier Fred Kampinos i proponuje pomoc finansową. Nowy współwłaściciel rozpoczyna działalność od remontu teatru. Szczególnie interesują go piwnice, ponieważ naprzeciwko Czerwonego Młyna znajduje się Bank Dyskontowy, do którego Kaminos planuje włamanie.