Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i kwartalnik „Pleograf” zapraszają na kwietniowe środy z polskim kinem gatunków! Wraz z mistrzami gatunków – Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem i Markiem Piestrakiem zastanowimy się nad tym, czy takie kino to najbardziej fascynująca i nieodkryta część jego historii. Podczas każdego ze spotkań pokażemy najbardziej charakterystyczny film naszego gościa, a także filmy krótkometrażowe lub etiudy. Po projekcjach odbędą się fascynujące rozmowy z reżyserami, które poprowadzi filmoznawca Michał Dondzik.
Program
godz. 18.00 pokaz filmów Medium (reż. Jacek Koprowicz, 98 min., 1985, Polska) i Mit (reż. Jacek Koprowicz, 5 min., 1978, Polska)
Akcja Medium (1985) Jacka Koprowicza toczy się w latach trzydziestych XX wieku, w niemieckim Zoppot. Trzy osoby zmierzają do tej samej willi w nadbałtyckim kurorcie, choć nie wiedzą dlaczego to robią. Reżysera ciekawi parapsychologia: wpadanie w trans, czyli podatność na uleganie wpływom innych i fenomen medium – osób mających kontakt ze światem pozamaterialnym. Bohaterzy zdają się ulegać tym samym siłom, co zwolennicy Hitlera, coraz wyraźniej obecni na ulicach miasta. W filmie występuje plejada gwiazd – między innymi Jerzy Stuhr, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska i Jerzy Zelnik – a w roli tropiącego zbrodnię detektywa znakomity w tej roli Władysław Kowalski. Podczas wydarzenia odbędzie się także pokaz etiudy Mit (1978) oraz kilku scen z najnowszego filmu reżysera o Julianie Tuwimie.
godz. 20.00 Spotkanie z reżyserem Jackiem Koprowiczem. Prowadzenie: Michał Dondzik, filmoznawca i członek redakcji „Pleografu”.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza udostępnionego w tym artykule.
Rejestracja została zakończona.