Wydarzenia
„Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, reż. Janusz Majewski | Polskie kino gatunków
06
Kwiecień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, reż. Janusz Majewski | Polskie kino gatunków

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i kwartalnik „Pleograf” zapraszają na kwietniowe środy z polskim kinem gatunków! Wraz z mistrzami gatunków – Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem i Markiem Piestrakiem zastanowimy się nad tym, czy takie kino to najbardziej fascynująca i nieodkryta część jego historii. Podczas każdego ze spotkań pokażemy najbardziej charakterystyczny film naszego gościa, a także filmy krótkometrażowe lub etiudy. Po projekcjach odbędą się fascynujące rozmowy z reżyserami, które poprowadzi filmoznawca Michał Dondzik.

Podczas pierwszego spotkania zostanie pokazany film Lokis. Rękopis profesora Wittembacha w reżyserii Janusza Majewskiego.

Spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim poprowadzą po filmie poprowadzą filmoznawca, członek redakcji „Pleografu”, Michał Dondzik i redaktor naczelny „Pleografu” Mikołaj Mirowski.

Lokis. Rękopis profesora Wittembacha, reż. Janusz Majewski, 94 min., 1970, Polska

Lokis. Rękopis profesora Wittembacha (1970), oparty na noweli Prospera Mérimée, to jeden z pierwszych filmów Janusza Majewskiego. Kostiumowy, z elementami grozy, opowiada o zmaganiach przystojnego hrabiego (Józef Duriasz), w którym walczą dwie natury: ludzka i zwierzęca. Bohaterem filmu jest ewangelicki pastor i uczony (Edmund Fetting), podróżujący po Litwie i Żmudzi w poszukiwaniu cennych starodruków. Elegancka forma i konwenans epoki przeciwstawione są tu żywiołowi natury, która w końcu zwycięża, a reżyser używa w tym sporze strof Mickiewicza. Stoi za tym podobne pytanie, co w dzisiejszych filmach o wilkołakach: czy mężczyzna nie jest po trosze zwierzęciem? A jeśli tak, to w jak dużym stopniu?

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza udostępnionego w tym artykule. Formularz jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–20.00.

 

 

Pokazy w Ninatece

Filmy prezentowane podczas wydarzeń oraz nagrania spotkań z reżyserami będą dostępne w serwisie Ninateka.pl – po każdym spotkaniu od czwartku wieczorem do niedzieli wieczorem. Ponadto dostępny będzie również film Docent H. (1964/68) oraz Wierny robot (1961), spektakl Teatru TV wg prozy Stanisława Lema, oba w reż. Janusza Majewskiego.