Wydarzenia
Legendarny spiker Polskiego Radia w kinie przedwojennym | Film z historią #1
18
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Wykłady

Legendarny spiker Polskiego Radia w kinie przedwojennym | Film z historią #1

Bezpłatne wejście

18 kwietnia 1926 roku rozgłośnia radiowa w Warszawie rozpoczęła regularną emisję programu radiowego. Kilka dni później pracę na antenie rozpoczął Tadeusz Bocheński – najpopularniejszy spiker radiowy, nazywany księciem spikerów.

I właśnie 18 kwietnia, z okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia, kino Iluzjon zaprasza na specjalny pokaz, podczas którego chcielibyśmy przypomnieć tę niezwykłą postać. Tadeusz Bocheński poza praca spikerską był także lektorem, konferansjerem, aktorem i niezrównanym recytatorem. W latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Zaprezentujemy dwa filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy z jego udziałem.

Będą to Widzę cię we wspomnieniu, w którym Bocheński melodeklamuje fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, Jak za dawnych dobrych lat, w którym jego głos dobiega z radia w salonie głównej bohaterki oraz komedię Kocha, lubi, szanuje, w której Bocheński jest głosem spikera radiowego.

Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją dr. Michała Pieńkowskiego, który opowie o Tadeuszu Bocheńskim i zaprezentuje kilka jego unikatowych nagrań.

Filmy Widzę cię we wspomnieniu oraz Kocha, lubi, szanuje zostały zdigitalizowane w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”.

Program

Prelekcję przed filmami wygłosi dr Michał Pieńkowski.

 

Widzę cię we wspomnieniu, reż. Karol Szołowski, 8 min, 1936, Polska

Wyprodukowany przez Polską Agencję Telegraficzną reportaż, w którym rodzinne strony Stefana Żeromskiego opisywane są cytatami z jego powieści. Fragmenty Puszczy jodłowej, Popiołów i Ludzi bezdomnych czyta najpopularniejszy spiker radiowy lat międzywojennych, Tadeusz Bocheński, a całość ilustrowana jest muzyką.

Film przez wiele lat uznany był za zaginiony. W 1980 roku odnalazł się w Związku Radzieckim.

 

Jak za dawnych dobrych lat, 6 min, 1942

Przez kolejne pokolenia zmieniają się style i mody, jedno jednak jest niezmienne: zamiłowanie do kawy Franck. Jest to unikatowy przykład filmu reklamowego z czasów okupacji niemieckiej.

 

Kocha, lubi, szanuje, reż. Michał Waszyński, 76 min, 1934, Polska

Młody praktykant aptekarski – Władzio zakochany jest w pięknej kasjerce Lodzi, będącej córką właściciela pojazdów konnych. Miłości obydwojga nie sprzyja wszechogarniający kryzys. Władek pogrążony jest w marzeniach o lepszych czasach, w których wszystkim lepiej się powodzi. Loda pragnie zrobić karierę na scenie. Władysław postanawia pomóc jej w zostaniu sławną artystką.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie kina.

O cyklu Film z historią

Cykl poświęcony jest polskim filmom przedwojennym zdigitalizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

Najbliższe odsłony cyklu:

 

11 maja Alma Kar – fenomen kariery na przekór wszystkiemu

25 maja Tatry na ekranie

15 czerwca Propaganda harcerstwa i wojskowości

22 czerwca Eugeniusz Cękalski i taniec w filmie

14 września Film na froncie