2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick, 160 min, 1968, Wielka Brytania, USA
Po premierze 2001: Odysei kosmicznej krytyka jednogłośnie uznała ją za najwybitniejszy film z gatunku fantastyki naukowej, uznając, że wytycza on nową drogę rozwoju, którą pójdą inni twórcy tego rodzaju obrazów.
Reżyser, wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia techniki i dysponując ogromnym budżetem zrealizował film niezwykły i piękny, ukazujący wędrówkę człowieka od jego początków po kosmiczną przyszłość.Celem Kubricka było przekazać jak najwięcej przy pomocy jak najmniejszej ilości słów. Stworzył on wspaniały „kosmiczny balet”, niepozbawiony metafizyki. Film został nagrodzony Oscarem za efekty specjalne.
Dyskusja po filmie
Po filmie zapraszamy na spotkanie. Rozmowę z Edwinem Bendykiem poprowadzi Grzegorz Lewicki.
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta i pisarz, współpracownik Działu Nauki tygodnika „Polityka”. Autor książek Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (2002), Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (2004), Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu (2009) oraz Bunt Sieci 2012). Wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim autor książki Jak żyć w świecie, który oszalał (2014). Ostatnia jego książka, W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata ukazała się w kwietniu 2020 roku.
Wykłada w Collegium Civitas, gdzie współtworzy Ośrodek Badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research) prowadzi seminarium o nowych mediach. Od 1 lipca 2020 roku jest prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Członek European Council on Foreign Relations.
Grzegorz Lewicki – ekspert ds. nowych technologii. Członek Klubu Jagiellońskiego. Filozof i publicysta związany z Akademią Sztuki Wojennej oraz Polskim Instytutem Ekonomicznym. Doktor nauk humanistycznych, absolwent m.in. London School of Economics i Maastricht University. W latach 2011–2015 redaktor tygodnika „Wprost” (szef działu „Nauka”), a także były redaktor kwartalnika „Pressje”. Autor raportów na zlecenie sektora publicznego, międzynarodowych firm konsultingowych i Komisji Europejskiej. Autor i redaktor książek, m.in. Nadchodzi nowy proletariat! (2012), Miasta w nowym średniowieczu (2016), Indeks Mocy Państw (2017). Jego eseje były tłumaczone na 6 języków.
O cyklu Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany
Cykl jest serią spotkań, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na struktury społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz zjawisko radykalizacji emocji towarzyszących sporom politycznym. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy skupiają się nad problemami zmian społecznych wynikających z postępu technologicznego
prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i autor książki Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pigułce
prowadzi nas przez meandry zmian dziejących się przed naszymi oczami, które mają bezpośredni wpływ na wszystkie obszary naszego codziennego życia. Cykl spotkań odbywający się w kinie Iluzjon to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału w pogłębionej akademickiej debacie w trakcie której, każdy z widzów odnaleźć będzie mógł odpowiedzi na wiele trudnych pytań.
Celem serii spotkań jest dotarcie i zaktywizowanie do krytycznego myślenia młodych ludzi, studentów z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce oraz warszawskich licealistów.