Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #7
08
Grudzień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #7

Bezpłatne wejście

Grudniowe spotkanie z dokumentem będzie niezwykłą podróżą do gorących, egzotycznych Indii, w których pan Battu z pomocnikami Mamą i Amitem docierają do biednych wiosek ze swoim kinem objazdowym. Czeka nas także inna podróż, znacznie bliższa: w Bieszczady, z ojcem i synem, którzy próbują odnaleźć nić porozumienia. Po projekcjach filmów zapraszamy na rozmowę Macieja Cuske z reżyserem Kiniarzy z Kalkuty, Andrzejem Fidykiem.

Wstęp bezpłatny! Obowiązkowa rejestracja przez formularz, udostępniony poniżej w tym artykule.

Program

Filmy oraz streaming ze spotkania będą dostępne na ninateka.pl. Oba filmy zostaną udostępnione widzom Ninateki na tydzień w dniach od 8 od 15 grudnia.

 

Kiniarze z Kalkuty, reż. Andrzej Fidyk, 59 min, 1998, Polska

Około dwóch tysięcy objazdowych kin wciąż podróżuje po Indiach. Jedno z nich należy do pana Battu, który wraz z kalekim staruszkiem o imieniu Mama oraz młodym pomocnikiem, Amitem, jeździ po spalonych słońcem indyjskich drogach, nie spiesząc się i co jakiś czas zapowiadając przez megafon następny pokaz. Pan Battu jest idealistą, wierzy, że może zmienić świat i ludzi, pokazując im filmy. Jego kompan, staruszek Mama, ma odmienne poglądy. Twierdzi, że wraz z jego śmiercią kino objazdowe zakończy również swoją egzystencję. Te sprzeczne opinie nie przeszkadzają im w dotarciu do jednej z prowincji, której mieszkańcy nie zmienili swojego sposobu życia przez tysiące lat i nie mają nawet pojęcia o istnieniu kina. Pan Battu pragnie pokazać im film.

 

Tama, reż. Natalia Koniarz, Polska, 22 min

Ojciec i syn w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu, po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”. Budowanie tytułowej tamy na górskim potoku można odczytywać w kategoriach walki ze słabościami, wspólnego wysiłku skierowanego przeciw uprzedzeniom i wzajemnym pretensjom. W powstałym w ten sposób basenie można znaleźć oczyszczenie oraz (chwilowe) ukojenie.

 

Po projekcji filmów zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Fidykiem.

O cyklu

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Partnerem wydarzenia jest Wajda School & Studio.

Prowadzący

Maciej Cuske urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową przy Miejskim Centrum Kultury – miejsce dla młodych filmowców w jego rodzinnym mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, „Biała Kobra” na Festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, „Złoty Zamek” na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West Lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku nominowany do Paszportu Polityki.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja przez poniższy formularz.