Zapraszamy na czwarte spotkanie cyklu dokumentalnego Ninateki. W siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie odbędzie się projekcja filmów Na działce Thierriego Paladino, Kiedy będziesz Edyty Wróblewskiej i 6 tygodni Marcina Janosa Krawczyka. Po seansie zapraszamy na rozmowę dokumentalisty z Edytą Wróblewską i Marcinem Janosem Krawczykiem. Filmy oraz streaming ze spotkania będą dostępne na ninateka.pl.
Program
Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez formularz udostępniony poniżej.
Na działce, reż. Thierry Paladino, 26 min, 2019, produkcja Wajda School
Opowieść o rodzinie głuchoniemych, która na tytułowej pracowniczej działce robi niemal wszystko, poza odpoczynkiem. Obserwujemy więc zmagania działkowiczów z materią, złośliwością przedmiotów martwych i ich małe dziwactwa, które w całości tworzą bardzo zabawny, utrzymany w czeskim klimacie film.
„Mam wrażenie, że ten film nakręcił Marsjanin, który nieopatrznie wylądował na polskiej działce i na podstawie tego, co zobaczył wyrobił sobie zdanie o życiu na kuli ziemskiej” – Maciej Cuske.
Kiedy będziesz, reż. Edyta Wróblewska, 26 min, 2006, produkcja Wajda School
Film powstał w ramach I edycji kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Ania i Krzyś mają po 30 lat. Są energiczni i nowocześni, dobrze odnajdują się w życiu zawodowym. Wiele czasu poświęcają na pracę. Są ze sobą od 5 lat, ale ich poglądy na wspólne sprawy nieco się różnią. Czy potrafią być razem? Czy właśnie tak wygląda życie we współczesnym związku?
„Film będący lustrzanym odbiciem relacji, które dostrzegam wokół mnie. Piękny portret pary, pogubionej w nieustannie przyspieszającym tempie dzisiejszych czasów” – Maciej Cuske.
6 tygodni, Marcin Janos Krawczyk, 18 min, 2009,
Dotykająca historia niemowlęcia, przychodzącego na świat w nieświadomości, że jest to początek jego samodzielnego życia. Tytułowe 6 tygodni odnoszą się do okresu, w którym kobieta, która zrzekła się praw rodzicielskich, ma czas na zmianę decyzji. Po ich upływie jej postanowienie staje się nieodwracalne. Kobieta nie dowie się gdzie trafi maleństwo, które wydała na świat, w jakich warunkach przyjdzie mu żyć, czy znajdzie miłość i bezpieczeństwo. W chwili rozstania może ofiarować jedynie list, które dziecko otworzy po ukończeniu osiemnastego roku życia.
„Wstrząsający film przedstawiający pierwsze dni życia dziecka, przy którym zabrakło mamy. Jest to dla mnie wyjątkowo poruszająca historia, ponieważ uświadamia, jak dużo siły dało mi bezpieczne dzieciństwo” – Maciej Cuske.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez poniższy formularz.
Nie znaleziono żadnych pól.
O cyklu
Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Dodatkowo każdy film poprzedzony jest krótkometrażowym obrazem autorów młodego pokolenia, dopiero wkraczających na drogę reżyserii filmowej.