Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają do kina Iluzjon na listopadową odsłonę Retroteki. W jesiennej aurze przeniesiemy się w atmosferę zadumy i przeszłości. Obchody Święta Wszystkich Świętych i Święta Niepodległości stworzą okazję do zaczerpnięcia z muzycznej spuścizny legionowej II RP. Skupimy się na temacie, który w latach międzywojennych był chlubą polskiego wojska, czyli na ułanach. Zaprezentujemy komedię Śluby ułańskie w reżyserii Mieczysława Krawicza z 1934 roku.
Wraz z Janem Młynarskim na scenie Retroteki wystąpi zespół wokalny Patria z Sochaczewskiego Centrum Kultury, który na co dzień wykonuje pieśni żołnierskie i patriotyczne. W towarzystwie Piotra Mani, Jarosława Bothura i Piotra Domagalskiego zaprezentują mniej znane piosenki inspirowane tradycją legionową takich autorów jak Marian Hemar czy Adam Kowalski.
Program
Koncert będzie transmitowany na Ninateka.pl.
godz. 19.00 Koncert Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Patria
Prowadzony przez Arkadiusza Mamcarza od 2016 roku zespół działa Sochaczewskim Centrum Kultury. Wykonuje pieśni o tematyce patriotycznej i wojskowej. Podczas koncertów Patrii można usłyszeć dźwięki skrzypiec, klarnetu, trąbki, werbla i fortepianu. Członkami zespołu są osoby w wieku 25-50 lat, a akompaniuje im znacznie młodsza młodzież. Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny PATRIA uświetnia wykonywanymi przez siebie utworami święta i uroczystości państwowe oraz lokalne, prowadzi działalność edukacyjno- koncertową w przedszkolach i szkołach Sochaczewa i okolic.
Zespół ma na koncie liczne sukcesy do najważniejszych z nich należą m.in. pierwsze miejsce w kategorii zespołów na IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Legionowie w 2017 roku, drugie miejsce na V Przeglądzie Pieśni Patriotycznej 2018, trzecie miejsce w kategorii zespołów i grup wokalnych na XIII International Sacred Music Festival Silver Bells na Łotwie.
W sierpniu 2022 roku Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny Patria pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza reprezentował Polskę i Sochaczew na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski – Ohrid 2022 w Macedonii. Patria wystąpiła w repertuarze powstańczych pieśni i piosenek żołnierskich, spełniając w ten sposób misję pielęgnowania tradycji i zachowania pamięci o poległych obrońcach naszej ojczyzny. Zaprezentowany program Historia Polski w pieśni skradł serca publiczności, która gromkimi brawami nagradzała każdy z utworów, m.in. Marsz Mokotowa, Sanitariuszka Małgorzatka, Oka i finałowe Serce w plecaku.
godz. 20.30 Pokaz filmu Śluby ułańskie, reż. Mieczysław Krawicz, 76 min, 1934, Polska
Akcja filmu rozpoczyna się w 1914 roku, kiedy do dworu w Pleszczewicach przybywają ułani żeby zarekwirować konie. Zostają gościnnie przyjęci przez właściciela, Stanisława Pleszczyńskiego i jego żonę Marię, w której zakochuje się Gończa – dowódca pułku. Nawiązane znajomości i sympatie zostaną odnowione po 14 latach, kiedy ci sami bohaterowie przybywają na manewry w okolice dworu – tym razem już w wolnej Polsce. Złożone przed laty śluby kawalerskie okazują się trudne do wypełnienia.
Film wyróżniają dowcipne dialogi i zabawne gagi. Niezaprzeczalną ozdobą filmu są także melodyjne piosenki Mariana Hemara, w znakomitym wykonaniu Marii Modzelewskiej i Toli Mankiewiczówny.