Gościem inauguracyjnego spotkania cyklu Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany będzie Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. Czarnych oceanów, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Jacek Dukaj w swojej pracy udaje się w intelektualną podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji związanych z zastępowaniem pisma za pomocą cyfrowych obrazów i filmów oraz innych form przekazu.
Tematem pierwszej odsłony cyklu jest Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa? Punktem wyjścia będzie pokaz filmu FAHRENHEIT 451 François Truffaut z 1966 roku. Po filmie odbędzie się debata z udziałem Jacka Dukaja, prof. Andrzeja Zybertowicza i dr. Mateusza Wernera, który poprowadzi dyskusję.
Program
godz. 18.00 FAHRENHEIT 451, reż. François Truffaut, 112 min, 1966, Wlk. Brytania
Jedyny anglojęzyczny film Truffaut jest ekranizacją poetyckiej prozy Raya Bradbury’ego, przejmującą wizją przyszłości – zmechanizowanego i odartego z uczuć świata, w którym prymitywne reakcje jednostki sterowane są poprzez gigantyczny system audiowizualny. W dążeniu do uniformizacji ludzi, norm moralnych i wyeliminowania wszelkich różnic indywidualnych, uznano, że najpoważniejszą przeszkodą i największym wrogiem nowego społeczeństwa są książki, które nie pozwalają człowiekowi na bezmyślną wegetację. Brygady strażaków pieczołowicie wykonują rozkazy niszczenia wszelkiego słowa drukowanego. Jeden z nich, po spotkaniu z przeciwniczką tych działań, Klarysą, dołącza do potajemnego kręgu ludzi pragnących ochronić literaturę.
godz. 20.00 Debata Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa?
Po pokazie odbędzie się godzinna debata Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa?. Rozmowę pomiędzy prof. Andrzejem Zybertowiczem, a Jackiem Dukajem poprowadzi dr. Mateusz Werner – filozof kultury, eseista i krytyk filmowy. W trakcie tej wyjątkowej intelektualnej podróży będziemy mogli poznać wpływ rewolucji cyfrowej na życie codzienne oraz środki masowego przekazu. W trakcie debaty postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy ludzkość powraca do pisma obrazkowego oraz jakie zagrożenia i korzyści może nieść za sobą ten fakt.
Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor publikowanych w Wydawnictwie Literackim m. in. Czarnych oceanów, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca, Starości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry – zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Autor eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagrody literackiej Nike i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc.
Wstęp
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Odbiór wejściówek w kasie kina Iluzjon.
O cyklu
Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany to cykl spotkań odbywających się w kinie Iluzjon, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na strukturę społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz emocji towarzyszącym sporom politycznym.
Gospodarzem cyklu jest prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i autor książki Cyber kontra real cywilizacja w techno-pigułce. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy pochylają się nad problemami zmian społecznych wynikających z postępującej cyfryzacji i digitalizacji, poprowadzi on publiczność przez meandry zjawisk dotykających wszystkich obszarów naszego życia codziennego.