Zapraszamy w dniach 3–9 września 2022 roku do kina Iluzjon na „GDAŃSK’82. Festiwal, który się nie odbył“. Zaprezentujemy filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. W Iluzjonie pokażemy tytuły, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku, m.in.: Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego czy Kobietę samotną Agnieszki Holland.
Program
Pełna informacja o programie festiwalu znajduje się w osobnym artykule.
godz. 16.00 Klakier, reż. Janusz Kondratiuk, 1982, 88 min (pokaz dodatkowy), SALA MAŁA CZARNA
Impresario postanawia zareklamować występy grupy teatralnej, rozpowszechniając plotkę, że najstarsza aktorka może w każdej chwili umrzeć na scenie. Ryzykowny pomysł spowodowany jest małym zainteresowaniem widowni. Prowincjonalna trupa sportretowana przez Janusza Kondratiuka.
godz. 17.30 Odwet, reż. Tomasz Zygadło, 1982, 96 min (pokaz dodatkowy), SALA MAŁA CZARNA
Niezwykle gorzki obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym Spirala Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji. Bohaterowie Leona Niemczyka i Romana Wilhelmiego, najbardziej „męskich” aktorów polskiego kina, przyznają się do życiowego fiaska, miałkości własnych poczynań i rozpaczy. Ich żony,
w interpretacji Elżbiety Czyżewskiej i Ewy Wiśniewskiej, też znakomicie wiedzą, że przegrały. Podobnie czują się przebywające w schronisku członkinie żeńskiego chóru, pozbawione jednak świadomości dlaczego tak się dzieje. Bohaterowie nie widzą sensu życia, które prowadzą – powierzchownego i pozbawionego wszelkiego zakorzenienia. Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, nie dając widzom żadnej nadziei.
godz. 19.10 Gry i zabawy, reż. Tadeusz Junak, 1982, 73 min, Warszawska premiera filmu, SALA STOLICA
Niewielka miejscowość jest areną porachunków między lokalną elitą a tzw. zwykłymi ludźmi, zależnymi od tych, którzy pozostają u steru. Animozje sięgają lat 50.,
kiedy to jeden z bohaterów przesłuchiwał drugiego. Jeden żyje w nader skromnych warunkach, drugi posiada dom z basenem i działkę pod miastem. Podziały są widoczne także w młodym pokoleniu – tzw. bananowa młodzież organizuje suto zakrapiane imprezy w willi, a pogardzani przez nich rówieśnicy, żegnając powołanego do wojska kolegę, bawią się na świeżym powietrzu. Tymczasem w obozie partyjnych decydentów dochodzi do wymiany kadr: odsunięci jakiś czas temu wracają do łask, pełniący władzę odchodzą. Znakomity Leon Niemczyk w roli przedstawiciela aparatu władzy, który zaczyna dostrzegać własne błędy. Film doczekał się premiery doczekał się dopiero po 27 latach (w 2009 roku).
godz. 20.30 „Jak się czuło społeczeństwo” – rozmowa o filmach Janusza Kondratiuka, Tomasza Zygadły i Tadeusza Junaka. Prowadzi Michał Dondzik. Wśród gości Krzysztof Zanussi, Jacek Zygadło i Małgorzata Potocka
Wstęp wolny.
Michał Dondzik – filmoznawca, redaktor „Pleografu“, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Zajmuje się twórczością Grzegorza Królikiewicza i Antoniego Krauzego.
Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, jeden z współtwórców kina moralnego niepokoju. Rangę artysty poruszajacego problemy wiary, zła i człowieczeństwa zdobył takimi filmami jak Struktura kryształu (1969), Za ścianą (1971), Życie rodzinne (1972), Iluminacja (1973), Barwy ochronne (1976), Spirala (1978), Constans (1980), Imperatyw (1982).
Jacek Zygadło – operator filmowy, autor zdjęć do Odwetu w reż. Tomasza Zygadły, prezentowanego na festiwalu i Ćmy reżyserowanej przez jego brata. Operator kilku spektakli telewizyjnych, wielu filmów dokumantalnych i fabularnych oraz seriali.
Małgorzata Potocka – aktorka filmowa i teatralna. Laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (1975). Zagrała w prezentowanym na festiwalu filmie Gry i zabawy Tadeusza Junaka. Od 1 IX 2019 dyrektorka naczelna i artystyczna Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Wstęp
Wejście na seanse i niektóre wydarzenia jest biletowane. Można też nabyć karnet na cały festiwal w cenie 99 złotych.
Ilustracja: kadr z filmu Odwet, reż. T. Zygadło, źródło: Fototeka FINA