Jazz i Film po dekadach rozłąki znów zagrają̨ razem! Inauguracja nowego festiwalu poświęconego muzyce jazzowej w polskiej kinematografii już 8 i 9 października w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Festiwal JAZZ W FILMIE.PL organizowany przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ to niepowtarzalna okazja dla wszystkich miłośników jazzowej muzyki filmowej. Podczas dwudniowego festiwalu zobaczymy najciekawsze polskie filmy – od animacji i krótkich metraży, po filmowe fabuły, w których muzyka jazzowa stanowi ważną muzyczną ilustrację. Wstęp wolny!
Transmisja otwarcia Festiwalu na portalu Ninateka
Program
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny poniżej.
godz. 17.00 KOMEDA
Komeda w Hybrydach (1961) – PREMIERA
Odkryty w 2021 roku, w rodzinnych archiwach, po sześciu dekadach zapomnienia, film, nakręcony amatorską kamerą Adama Skorupki, kontrabasisty tria Krzysztofa Komedy. Film składa się z fragmentów koncertu tria Komedy, jaki odbył się w 1961 roku, w klubie Hybrydy w Warszawie. W tym samym, do którego Komeda dwa miesiące wcześniej zaprosił na koncerty niespełna osiemnastoletnią wokalistkę Urszulę Dudziak. Kamera nie zarejestrowała dźwięku. Nie wiemy, jakie utwory gra Krzysztof Komeda, oraz towarzyszący mu Andrzej „Fats” Zieliński na perkusji i Adam Skorupka na kontrabasie. Postacie widoczne w poszczególnych ujęciach (m.in. Bogumił Kobiela, Zofia Komedowa, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Munk) są jednak dowodem na to, jak bardzo polscy filmowcy związani byli z tworzącym się wówczas niemal od podstaw środowiskiem jazzowym.
Projekcja zapisu rozmowy z Tomaszem Lachem
Pokaz niepublikowanego filmowego wywiadu z Zofią Komedową – Zofia Komedowa – życie z Komedą
Krótkie filmy z Zofią Komedową, w których opowiada o swoim, niełatwym często, życiu u boku kompozytora, Krzysztofa Komedy, o kompozycjach, realizowanych filmach, sposobie pracy i atmosferze twórczej, jaka panowała w niewielkim mieszkaniu Komedów na warszawskim Żoliborzu. Wiele osobistych przemyśleń, refleksji i opinii na temat czasów, w których przyszło tworzyć Komedzie, a także ciekawostek z codziennego życia, prozaicznych domowych zwyczajów i spotkań towarzyskich. Filmypochodzą z prywatnego archiwum syna Zofii Komedowej, Tomasza Lacha zrealizowane zostały w połowie lat 90. na potrzeby wydania historycznej serii 19 płyt CD z muzyką Komedy przez wytwórnię Power Bros Krzysztofa Popka.
Spotkanie z Michałem Urbaniakiem
godz. 18.30 ŻYCIE TOWARZYSKIE I UCZUCIOWE, CZYLI GÓRSKIE WYBRYKI JAZZMANÓW
wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
Jazz Camping, reż. Bogusław Rybczyński, muz. Andrzej Trzaskowski, 1959
Jeden z najważniejszych polskich filmów krótkometrażowych, dokumentujący niezwykłe wydarzenie z życia polskiego środowiska jazzowego przełomu dekad lat 50. i 60. W lutym 1959 roku w hotelu górskim na Kalatówkach spotkali się przedstawiciele środowisk jazzowego i filmowego. Spotkanie miało nieformalny charakter, ale przeszło do historii jako swoisty początek aktywnej współpracy polskich jazzmanów i ludzi filmu, zwłaszcza kompozytorów i reżyserów. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski oraz aktorzy Roman Polański, Maja Wachowiak, Barbara Kwiatkowska, a także Zofia Komedowa, fotografik Wojciech Plewiżski i Marian Eile, redaktor naczelny Przekroju.
Jazz na Kalatówkach, reż. Robert Kaczmarek, 2018
Rodzaj filmowego wspomnienia opowiadającego o głośnym wydarzeniu, jakim był zlot polskich jazzmanów i filmowców na Kalatówkach w roku 1959. O tym szczególnym spotkaniu środowisk artystycznych ówczesnej komunistycznej Polski opowiadają świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. Andrzej Dąbrowski, Jan Borkowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Katarzyna Gartner. Na tle wspomnień pojawiają się fragmenty filmu Jazz Camping Bogusława Rybczyńskiego, który zrealizował w trakcie pobytu na Kalatówkach niespełna 10-minutową kronikę wydarzeń. R. Kaczmarek zadbał także o tło historyczne opisywanych zdarzeń, o którym opowiadają dziennikarze i animatorzy życia jazzowego w Polsce: Krystian Brodacki, Jan Borkowski i Paweł Brodowski.
godz. 19.45 JANUSZ MAJEWSKI: JAZZ BYŁ NASZĄ RELIGIĄ
wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
Zabawa, reż. Janusz Majewski, muz. Andrzej Kurylewicz, 1961
Pierwszy film krótkometrażowy Janusza Majewskiego, zrealizowany tuż po zakończeniu studiów w PWSTiF w Łodzi (1960). Zabawa to typowy film oświatowy podejmujący tematykę społeczną – problem alkoholizmu i profilaktyki antyalkoholowej. Według słów samego J. Majewskiego jest to pierwszy film, w którym sięgnął po muzykę jazzową, angażując jako kompozytora jazzowego pianistę Andrzeja Kurylewicza.
Jazz Outsider, reż. Janusz Majewski, 2022 (PREMIERA FESTIWALOWA)
Przyczynkiem do spotkania po latach bohaterów filmu, gwiazd polskiego jazzu, stało się spotkanie Janusza Majewskiego i Adama Jędrzejowskiego, w latach 60. perkusisty w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. Po dekadach spędzonych za granicą Jędrzejowski wraca do Polski i osiada na stałe w Ciechocinku, organizując w słynnej uzdrowiskowej miejscowości życie jazzowe. W filmie spotykają się dawni przyjaciele i partnerzy Jędrzejowskiego ze sceny i studia: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski i Jan Ptaszyn Wróblewski. Wszyscy w atmosferze wzruszenia wspominają dawne czasy.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, rejestracja obowiązkowa. Formularz rejestracyjny dostępny poniżej.
Limit miejsc został wyczerpany.
Ilustracja: kadr z filmu Jazz na Kalatówkach, reż. R. Kaczmarek