Wydarzenia
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01
Marzec
2023
Pokazy filmowe Wykłady Grupy zorganizowane Młodzież

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bezpłatne wejście

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50a na wykład dla szkół o Żołnierzach Wyklętych, który poprowadzi Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz na pokaz Teatru Telewizji pt. Inka 1946 Wojciecha Tomczyka w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.

Program

Godz. 11.00 Wykład dla szkół o żołnierzach wyklętych poprowadzony przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

 

Godz. 11.30 pokaz Teatru Telewizji pt. Inka 1946 (na podstawie dramatu Wojciecha Tomczyka), reż. Natalia Koryncka-Gruz, 2006, 83 min

Inka Siedzikówna, po uwolnieniu z rąk NKWD (w czerwcu 1946 roku była transportowana wraz z grupą Polaków do ZSRR) przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. W czasie potyczek z UB i KBW opatruje rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej.

W lipcu 1946 roku Inka zostaje wysłana wraz z eskortującym ją kapralem Czajką do Gdańska. Jadący nie wiedzą, że na skutek zdrady byłej łączniczki majora Łupaszki – Reginy większość adresów, które znają, to kontakty „spalone”. Cudem unikają aresztowania w Malborku, jednak w Gdańsku, w nocy z 19 na 20 lipca, Inka zostaje aresztowana przez UB. Poddana brutalnemu śledztwu – nie zdradza. W tej sytuacji zostaje pośpiesznie „osądzona” w trybie doraźnym i 28 sierpnia 1946 roku rozstrzelana. Jednym z zarzutów, jakie jej postawiono, było mordowanie rannych jeńców z UB (ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie). Inka umiera z okrzykiem na ustach: „Niech żyje Polska!”

Dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, kolejny obok Norymbergi utwór napisany specjalnie dla Teatru Telewizji, opowiada o mordzie sądowym dokonanym na tej niespełna 18-letniej bohaterce (ur. 3 września 1928 – zm. 28 sierpnia 1946), sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Wstęp

Rezerwacje grupowe: kasa.iluzjon@fina.gov.pl

Rezerwacje indywidualne w kasie kina Iluzjon