Wydarzenia
„Dybuk”, reż. M. Waszyński | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #4
25
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Dybuk”, reż. M. Waszyński | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #4

Ostatniego dnia przeglądu wątków romantycznych w polskim kinie zapraszamy Państwa na niezwykły film Michała Waszyńskiego Dybuk (1937), oparty na dramacie Szymona An-skiego pod tym samym tytułem (1914).

Program

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Krzysztofem Kopczyńskim (prof. UW), filmowcem i wykładowcą akademickim, autorem książki Parady.gmat polskiego romantyzmu w uniwersum filmowym (2021), a także współautorem (razem z Anną Sajewicz) Dybuka. Opowieści o nieważności świata (2017).

 

godz. 17.30 Dybuk, reż. Michał Waszyński, Polska, 111 min, 1937, Polska

Czteroaktowy dramat Szymona An-skiego, opublikowany w 1922 roku w Wilnie, odniósł wielki międzynarodowy sukces. Ekranizacja Waszyńskiego przywołuje świat chasydów z ich wiarą w nadprzyrodzone siły, które są integralną częścią życia codziennego. Osią akcji filmu jest niespełniona obietnica dwóch ojców o połączeniu węzłem małżeńskim swoich dzieci – Lei i Chonena. Powracający po latach tułaczki Chonen staje się świadkiem przygotowań do ślubu przyrzeczonej mu dziewczyny, Lei. Chłopak zaczyna wątpić w istnienie Boga i niespodziewanie umiera. W dniu ślubu w Leę wstępuje Dybuk – duch Chonena, który nie chce się rozstać z ukochaną.

W okresie międzywojennym, szczególnie w drugiej połowie lat 30., powstała ich na polskiej ziemi rekordowa liczba. Ten powszechnie uważany jest za najlepszy. Pełno w nim folkloru i z pietyzmem przedstawionych rytuałów. Cześć pieśni wykonał Gerszon Sirota, kantor Wielkiej Synagogi w Warszawie i światowej sławy wykonawca żydowskiej muzyki wokalnej, a zdjęcia były robione m.in. w Kazimierzu Dolnym. Ta precyzja twórców dała dzieło tak filmowo interesujące, jak i historycznie ważkie.

Wstęp

Bilet na podwójny seans w cenie 28 zł (ulgowy: 24 zł).
Możliwość zakupu biletów na pojedyncze seanse w regularnej cenie 17 zł (ulgowy: 15 zł).
Zakup biletów: https://tiny.pl/wgft9

 

Ilustracja: kadr z filmu Dybuk, reż. M. Waszyński