Zapraszamy na spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Dwa dni, jedna noc braci Dardenne poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie dyskusja z udziałem krytyka filmowego i publicysty Łukasza Adamskiego.
Dwa dni, jedna noc, reż. Jean–Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 95 min, 2014, Belgia, Francja, Włochy
Ulubieńcy Festiwalu Filmowego w Cannes (skąd przywieźli dwie Złote Palmy) udowadniają, że czasem to nie wizualne szaleństwa czy fabularne eksperymenty, ale filmowy minimalizm, szczerość i prostota poruszyć mogą najgłębiej.
Sandra zostaje zwolniona z pracy. Decyzją szefa dostaje jednak ostatnią szansę – ma jeden weekend, by przekonać kolegów do zrezygnowania z corocznej premii, co pozwoli jej zachować posadę.
Nazywani spadkobiercami włoskiego neorealizmu spod znaku Złodziei rowerów lub Kenem Loachem po belgijsku – Jean–Pierre i Luc Dardenne tworzą kino osobne, idące pod prąd współczesnych mód i tendencji. Ich kameralne, pozbawione efekciarstwa filmy w rzeczywistości sięgają znacznie dalej niż tylko wyliczanie kapitalistycznych grzechów. Pozornie prosta choć w rzeczywistości niezwykle zniuansowana historia Sandry staje się punktem wyjścia do refleksji nad tym, co uniwersalne. Bracia Dardenne nie boją pytać się o takie sprawy jak godność czy międzyludzką solidarność oraz o to, czy w dzisiejszym świecie jest dla nich jeszcze miejsce.
Dyskusja po filmie
Czy Dwa dni, jedną noc możemy nazwać moralitetem? Czy film opowiada o upadku wartości, czy też ich ocaleniu? Skąd główna bohaterka czerpie swoją siłę?
Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, Łukaszem Adamskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Dwa dni, jedna noc? Chcemy poznać Waszą opinię!
Prowadzący:
Łukasz Adamski – krytyk filmowy i publicysta. Współpracuje m.in. z TVP Kultura, Polskim Radiem, portalem Interia.pl oraz Magazynem Plus Minus w dzienniku Rzeczpospolita. W Polskim Radiu Olsztyn współprowadzi autorskie audycje „Okno na kulturę” i „Do zobaczenia”. Jest współautorem audycji „Nakręceni. Magazyn premier filmowych” w Polskim Radiu 24. W TVP Kultura współprowadzi Czwartkowy Klub Filmowy i Wieczór Kinomana. Jest laureatem Nagrody im. Macieja Rybińskiego – Złotej Ryby. Zdobył też Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Dyrektor artystyczny festiwalu Kameralne Lato/Freedom Film Festiwal.
Wstęp
Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.
O cyklu
Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.
Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.
W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.
Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.
Ilustracja: kadr z filmu Dwa dni, jedna noc, reż. J-P. Dardenne & L. Dardenne