Duch, reż. Tobe Hooper, 114 min, 1982, USA
Kultowy horror zaliczany do najważniejszych dzieł gatunku. Film wykorzystuje klasyczny motyw nawiedzonego domu.Życie pięcioosobowej, szczęśliwej amerykańskiej rodziny zamienia się w koszmar, kiedy okazuje się, że dom w którym zamieszkali bohaterowie jest nawiedzany przez ducha. Miejscem ujawniania się poltergeista jest telewizor…
Reżyserem Ducha jest Tobe Hooper, twórca znany między innymi z Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974) i Miasteczka Salem (1979). Niektórzy za prawdziwego autora filmu uznają jednak Stevena Spielberga, który nie tylko był pomysłodawcą i współscenarzystą dzieła, ale też aktywnie uczestniczył w jego realizacji, bardzo często przebywając na planie.
Horror spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczności i jest bardzo dobrze oceniany przez filmoznawców – przykładowo znalazł się na liście 1000 najważniejszych filmów wszech czasów opublikowanej przez „New York Times” w 2003 roku. Obraz Hoopera i Spielberga bardzo mocno zaznaczył swoją obecność w popkulturze – doczekał się dwóch sequeli (w 1986 i 1988) oraz remaku (w 2015). Odniesienia do filmu można znaleźć ponadto w serialach (np. w Głowie rodziny), filmach (Straszny film 2) oraz utworach muzycznych (np. grupy The Misfits). Ujęcie przedstawiające dziewczynkę dotykającą „zaśnieżonego” ekranu telewizyjnego należy do najbardziej ikonicznych obrazów filmowych.
O cyklu Z archiwum popkultury
Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury? Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.
W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.