Zapraszamy na czytanie performatywne kolaudacji filmu Przesłuchanie w reżyserii Ryszarda Bugajskiego w ramach festiwalu GDAŃSK ’82. FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ.
Kolaudacja filmu Przesłuchanie w reż. Ryszarda Bugajskiego, ze zdjęciami Jacka Petryckiego, odbyła się 23 kwietnia 1982 roku w siedzibie Ministerstwa Kultury i Sztuki. W jej wyniku film uzyskał zakaz rozpowszechniania. Podobną decyzję podjęto w stosunku do wielu innych obrazów, które miały kolaudacje w stanie wojennym. Rozmowa dotycząca Przesłuchania była jednak szczególna: doszło do dramatycznej wymiany zdań, a wiele wypowiedzi świadczy o ogromnych emocjach. Podział na sali oddawał jak się zdaje ówczesny podział społeczny: na członków partii, jeszcze broniących status quo i resztę społeczeństwa, protestującą wobec ustroju. Postanowiliśmy przypomnieć tę rozmowę, jako świadectwo dramatycznych napięć, charakterystycznych dla tego okresu. Pełny tekst kolaudacji (obu jej zapisów, połączonych na potrzeby tego zdarzenia) prezentujemy w katalogu, w kinie Iluzjon – wersję skróconą.
Czytanie performatywne
Czytanie performatywne powstało pod reż. opieką Michała Szcześniaka, reżysera dobrze przyjętych filmów: Punkt wyjścia (2014), Spitsbergen (2017), Fisheye (2021) i spektakli telewizyjnych: Porwać się na życie (2017) z Agatą Kuleszą i Andrzejem Mastalerzem oraz Polowanie na karaluchy (2022) z Wiktorią Gorodecką i Piotrem Trojanem. Michał Szcześniak jest przewodniczącym Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a jego Punkt wyjścia znalazł się na krótkiej liście filmów dokumentalnych, nominowanych do Oscara.
Opiekę scenograficzną pełni Paweł Walicki, a opiekę muzyczną Aleksandra Chmielewska.
Udział wezmą m.in. Adam Ferency, Modest Ruciński, Andrzej Mastalerz, Lech Łotocki, Maria Ciunelis, Mariusz Drężek, Jacek Beler, Marcin Chochlew, Martyna Peszko, Mateusz Grydlik, Jacek Borkowski, Jakub Wieczorek.
Na zdjęciu: Krystyna Janda i Adam Ferency w filmie Przesłuchanie, reż. R. Bugajski