Zapraszamy na premierę filmu Marii Wiernikowskiej Białoruś. Ostatni zaścianek. Jego bohaterowie stawiają pytania o polskość, a szerzej: o tożsamość, o rolę pamięci, o postawę wobec dyktatury i o strach – zakodowany przez dziesięciolecia terroru na tych ziemiach.
Białoruś. Ostatni zaścianek, reż. Maria Wiernikowska, 52 min., 2021, Polska
Natalia, wiejska nauczycielka historii w głębi Białorusi, odkryła, że połowa mieszkańców jednej z wiosek sto pięćdziesiąt lat temu musiała iść na Sybir za pomoc powstańcom styczniowym. Napisała o tym w liście do polskiej dziennikarki, która przyjeżdżała tu w poszukiwaniu śladów swoich przodków.
Kiedy obie kobiety w końcu się spotykają, Natalia nie jest już nauczycielką – wyrzucono ją z pracy za angażowanie się w politykę. Jej jedyną żywicielką jest krowa, która również staje się cichą bohaterką filmu.
Autorka z bohaterką razem wędrują po chatach, zaglądają na krowie pastwisko, trafiają też na antyrządową demonstrację do stolicy.
Maria Wiernikowska
Polska dziennikarka, korespondentka wojenna, reporterka. Pracowała w Radio France Internationale, w Polskim Radiu, w Radiu Zet, w Gazecie Wyborczej oraz w Telewizji Polskiej jako korespondent z Rosji i z jej okolic; Czeczenii, Gruzji, Karabachu, Afganistanu, Kurdystanu, Tadżykistanu, Iraku, Palestyny, Izraela, Bośni, Kosowa, Albanii, Korei Północnej, Kongo, Kuby, Białorusi, Kazachstanu, Mongolii, Hong Kongu. Była także korespondentem TVP w w Paryżu, w Asyżu, w Moskwie i w Nowym Jorku. Autorka cyklu reportaży Telewizja objazdowa nadawanych w TVP Info.
Autorka książek Zwariowałam, czyli Widziałam w Klewkach (2005), Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela (2013), Widziałam. Opowieści wojenne (2014).
Zrealizowała filmy dokumentalne Dziady 2000 (2000), Pożądana, niepożądana (2005), Ślad (2019).
Dyskusja po filmie
Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Marię Przełomiec z udziałem byłego ambasadora Polski na Białorusi Leszka Szerepka, dr. Łukasza Adamskiego z Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia, dyrektora Domu Białoruskiego w Warszawie Aliaksandra Zarembiuka, burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego oraz białoruskiego artysty Maksima Osipau.
Maria Przełomiec
Autorka i prowadząca „Studio Wschód” w TVP Info, „Spojrzenie na Wschód”w PR24. Współpracownik „Studium Europy Wschodniej” UW. Sekretarz rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz członek rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja przez poniższy formularz, który będzie dostępny od pon. do pt. w godz. 8:00 – 16:30.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).