Pokaz w ramach cyklu poświęconego pracy operatorów filmowych Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.
Program
Wprowadzenie
Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.
Baza ludzi umarłych, zdj. Kurt Weber, reż. Czesław Petelski , 1958, 105 minut
Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuka widzenia” przyjrzymy się dorobkowi Kurta Webera. Na kanwie projekcji znamienitego przykładu twórczości autora zdjęć filmowych, filmu „Baza ludzi umarłych”, zwrócimy uwagę na charakterystykę stylu (pracy) operatora. Film należy do tzw. „czarnej serii”, polskich dzieł dokumentalnych i fabularnych z lat 50.
Stanowi udane połączenie socrealistycznego „produkcyjniaka”, filmu „popularnego” z filmem noir, westernem. Zestawia zwątpienia w zmianę losu ludzkiego z krytyką systemu, w którym odrzuca się tych, którzy się wobec niego buntują. Bieszczadzka baza transportu drewna to miejsce dla tych, którzy mają na bakier z prawem, życiowych rozbitków. Ta „Kraina bez Boga i policji” na odludziu, w której nikt nie chce zostać. Bohaterowie filmu to bezwzględni, cyniczni indywidualiści. Co ciekawe, Marek Hłasko- autor scenariusza nie życzył sobie zakończenia optymistycznego; Petelski wolał pozostawić nadzieję, choćby i gorzką. Ze względu na poczynione przez scenarzystę zmiany i propagandową wymowę filmu, pisarz wycofał swoje nazwisko z czołówki.
Spotkanie
Po filmie zapraszamy na, prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).
Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.