Wydarzenia
„Pokój saren” i „Onirica” | Autobiografia Lecha Majewskiego | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim
11
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Pokój saren” i „Onirica” | Autobiografia Lecha Majewskiego | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim

Bezpłatne wejście

W niedzielę 11 czerwca w ramach przeglądu Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim zapraszamy do Kina Iluzjon na Niedzielę biograficzną. Pokaz filmów Pokój saren i Onirica zostanie uzupełniony dyskusją pt. Autobiografia Lecha Majewskiego, w której weźmie udział sam reżyser, a także publicysta Wojciech Tomczyk. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Zawojski.

Wstęp bezpłatny.

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

godz. 14.00 (SEANS DODATKOWY) Onirica, reż. Lech Majewski, 98 min, 2013, Polska

Filmowa eksploracja straty i duchowego odkupienia. Akcja toczy się w 2010 „roku plag” dla Polski naznaczonym mroźną zimą, wiosennymi powodziami i katastrofą samolotu, która odebrała życie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i wielu innym, a także erupcją islandzkiego wulkanu, który sparaliżował ruch lotniczy oraz pożarami lasów w Rosji. W tężejącej atmosferze wydarzenia te znajdują odzwierciedlenie w osobistej tragedii, której doświadcza młody wykładowca literatury, Adam. Gdy w wypadku samochodowym traci swoich najbliższych, porzuca pracę wykładowcy i zostaje kasjerem w supermarkecie. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się „Boska Komedia” Dantego.

Ostatnia część tryptyku, w którego skład wchodzą dwa wcześniejsze filmy: Ogród rozkoszy ziemskich (2004) oraz Młyn i krzyż (2011). Razem z Oniriką te trzy filmy odwołują się do twórczości wielkich artystów; Boscha, Bruegela i Dantego i są próbą współczesnego dialogu z ich symbolicznym dziedzictwem.

 

godz. 16.00 Autobiografia Lecha Majewskiego

 

Udział wezmą: Lech Majewski, publicysta Wojciech Tomczyk i prof. Piotr Zawojski.

 

około godz. 18.00 Pokój saren, reż. Lech Majewski, 90 min, 1997, Polska

Utwór oparty na autobiograficznych wątkach jest przeniesieniem w świat filmu wcześniejszej inscenizacji opery o tym samym tytule.

Podstawą libretta stały się młodzieńcze wiersze Majewskiego z tomu Mieszkanie – poetycka wizja życia trzyosobowej rodziny mieszkającej w starej kamienicy. Ojciec zajmujący się kolekcjonowaniem znaczków, matka krzątająca się po domu i syn – wrażliwy, zamknięty w sobie poeta. Wraz z nadejściem wiosny mieszkanie zaczyna ożywać, kiełkują rośliny, tryska źródło, wyrasta bujna trawa. Jesienią pojawiają się sarny, ze ścian opada tynk, zimą zaś z lodówki dobywa się śnieżna zamieć.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru przed seansem w kasie.