Na uroczysty finał drugiej edycji Klubu filmowego OD–JAZD wybraliśmy film wyczekiwany przez Was najbardziej – nagrodzoną ośmioma Oscarami mieszankę wystawnego, epickiego widowiska, opowieści o istocie Sztuki i wstrząsającego dramatu psychologicznego, który gra na emocjach z maestrią godną największego geniuszu. Przed Wami Amadeusz Miloša Formana.
Amadeusz, reż. Miloš Forman, 160 min, 1984, USA, Francja
Oto pnący się mozolnie po szczeblach kariery Antonio Salieri otrzymuje wreszcie funkcję nadwornego kompozytora cesarza Austrii, Józefa II. Jest na szczycie, ale jego wymarzona pozycja zostaje przyćmiona, a nawet zagrożona, gdy na cesarskim dworze pojawia się intruz: bezczelny i nieokrzesany, ale niestety absolutnie genialny młokos, Wolfgang Amadeusz Mozart. Cesarz zamawia nową operę właśnie u intruza.
Zekranizowana przez Formana sztuka Petera Shaffera (w warszawskim Teatrze na Woli reżyserował ją Roman Polański, sam wcielając się w rolę tytułową) to film kontrastów. Spektakularna barokowość inscenizacyjna spotyka tu zupełnie intymny wgląd w głębię starcia odmiennych charakterów i życiowych postaw (poprowadzonych w mistrzowskich kreacjach aktorskich F. Murraya Abrahama oraz Toma Hulce’a). Sacrum miesza się z profanum, a sztuka okazuje się zarówno wyrazem celebracji witalności czy radości życia, jak i narzędziem niosącym śmierć i zniszczenie.
Dyskusja po filmie
Czy Amadeusz to film biograficzny czy może nieuprawniona spekulacja?
Jak rozumie istotę sztuki i rolę artysty Amadeusz, a jak Salieri?
Jak Amadeusz sytuuje się na tle pozostałych filmów Formana?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Amadeusz? Chcemy poznać Waszą opinię!
Prowadząca:
Katarzyna Czajka–Kominiarczuk – socjolożka i historyczka. Od 2009 roku prowadzi blog Zwierz Popkulturalny poświęcony filmom, serialom. Jest współprowadzącą podcastów ZVZ, Czytu Czytu i twórczynią podcastu Jeszcze słowo. Autorka książek popularnonaukowych poświęconych kulturze popularnej – Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej (W.A.B. 2018) i Seriale. Do następnego odcinka (W.A.B. 2021). Jej najnowsza książka – Mam nadzieję (W.A.B. 2022) – to specyficzny poradnik dla zagubionych w życiu i dorosłości.
Wstęp
Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.
O cyklu
Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.
Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.
W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.
Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.
Ilustracja: kadr z filmu Dwa dni, jedna noc, reż. J-P. Dardenne & L. Dardenne