PATRIOTA, 12 października o godz. 18:00
Drugie spotkanie będzie skoncentrowane na ukazaniu sylwetki Adama Mickiewicza na tle burzliwych dziejów Polski w pierwszej połowie XIX wieku. Przyjrzymy się dokładnie formom jego politycznego aktywizmu – zaangażowaniu w kręgu tzw. Towiańczyków na emigracji w Paryżu, utworzeniu słynnego Legionu Polskiego w trakcie Wiosny Ludów, jak też bogatej publicystyce politycznej – i będziemy pytać o ich umiejscowienie na ideowej mapie XIX wieku. Perspektywa historyczna będzie dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Mickiewicza – poety zaangażowanego – na sformułowanie trwałego elementu etosu nowoczesnej polskiej kultury.
➤ Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii I Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.
➤ Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor „Zeszytów Poetyckich”, członek Związku Literatów Polskich. Zwycięzca wielu konkursów poetyckich. W 2017 nominowany do Orfeusza — Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego za tom Jonestown.
➤ Jan Sochoń – ksiądz, profesor filozofii, poeta, krytyk literacki i eseista. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Poezję czyta Dariusz Jakubowski – aktor od trzydziestu lat związany z Teatrem Studio, twórca spektakli łączących muzykę i słowo, występujący też w projektach filharmonii i orkiestr symfonicznych.
Po dyskusji zapraszamy na film Mickiewicz: Emigracja (3/4) , reż. Jan Sosiński, 49 min, 1996, Polska.