Ada, to nie wypada!, reż. Konrad Tom, 87 min., 1936, Polska
Ziemianin Dziewanowski z przyjacielem hrabią Orzelskim postanawiają, że ich dzieci, Ada i Fred, się pobiorą. Hrabia Orzelski w zastępstwie syna odwiedza Adę na pensji, a ta bierze go za kandydata do swej ręki i celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie. Na jednej z lekcji muzyki na pensji Ada demaskuje Bemola, nauczyciela oszusta. W tajemnicy przed wszystkimi Bemol uczy Adę swojej operetki Fijołek. Przez przypadek w dniu premiery operetki Ada zastępuje primadonnę. Na widowni jest obecny Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce.
Był to pierwszy z filmów znakomitego duetu aktorskiego – Loda Niemirzanka i Aleksander Żabczyński. Drugi obraz to produkowany niemal równocześnie Będzie lepiej. Obie produkcje, chociaż cieszyły się sporą sympatią widzów doprowadziły wytwórnię Feniks na skraj bankructwa. Z trudnego położenia uratował przedsiębiorstwo dopiero sukces Dybuka.
W filmie wyjątkowo ciekawe są plenery. Zdradzają bowiem kulisy produkcji i oszczędności budżetu. Akcja dzieje się w Krakowie, ale wszystkie ulice to tak naprawdę ulice warszawskie. Ekspedycja filmowa do Krakowa była zbyt droga. Niemniej jeden taki wyjazd znalazł się w planie produkcji. Pokłosiem tego są wiejskie plenery, które kręcono w pałacu w Małej Wsi.
Krytyce film bardzo przypadł do gustu. Recenzenci widzieli w nim nawet zwiastun dobrych zmian w polskim kinie. Niezwykłą niespodzianką jest poprawa w produkcji tzw. polskiej, którą obserwujemy wyraźnie w komedii „Ada, to nie wypada”. Jest to wcale zabawna historyjka (jak na polski film), która odznacza się małą dozą chamstwa, lepszym niż zwykle montażem i zupełnie niezłym tempem – pisano w „Prosto z Mostu”.
Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.
Wstęp
Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej przez poniższy formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.
Ze względu na niesprzyjającą pogodę (opady deszczu) pokaz zostaje przeniesiony do sali Ziemia Obiecana, mieszczącej się w budynku FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA, która rozpocznie się o godz. 20:15.
W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).
Informacje praktyczne
Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.
Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.
Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.
Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.
Ilustracja: fotos z filmu, Fototeka FINA