Wydarzenia
„Ada, to nie wypada!”, reż. Konrad Tom | Wieczne lato: podróż za jeden uśmiech
26
Sierpień
Pokazy filmowe

„Ada, to nie wypada!”, reż. Konrad Tom | Wieczne lato: podróż za jeden uśmiech

Bezpłatne wejście

Ada, to nie wypada!, reż. Konrad Tom, 87 min., 1936, Polska

Ziemianin Dziewanowski z przyjacielem hrabią Orzelskim postanawiają, że ich dzieci, Ada i Fred, się pobiorą. Hrabia Orzelski w zastępstwie syna odwiedza Adę na pensji, a ta bierze go za kandydata do swej ręki i celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie. Na jednej z lekcji muzyki na pensji Ada demaskuje Bemola, nauczyciela oszusta. W tajemnicy przed wszystkimi Bemol uczy Adę swojej operetki Fijołek. Przez przypadek w dniu premiery operetki Ada zastępuje primadonnę. Na widowni jest obecny Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce.

Był to pierwszy z filmów znakomitego duetu aktorskiego – Loda Niemirzanka i Aleksander Żabczyński. Drugi obraz to produkowany niemal równocześnie Będzie lepiej. Obie produkcje, chociaż cieszyły się sporą sympatią widzów doprowadziły wytwórnię Feniks na skraj bankructwa. Z trudnego położenia uratował przedsiębiorstwo dopiero sukces Dybuka.

W filmie wyjątkowo ciekawe są plenery. Zdradzają bowiem kulisy produkcji i oszczędności budżetu. Akcja dzieje się w Krakowie, ale wszystkie ulice to tak naprawdę ulice warszawskie. Ekspedycja filmowa do Krakowa była zbyt droga. Niemniej jeden taki wyjazd znalazł się w planie produkcji. Pokłosiem tego są wiejskie plenery, które kręcono w pałacu w Małej Wsi.

Krytyce film bardzo przypadł do gustu. Recenzenci widzieli w nim nawet zwiastun dobrych zmian w polskim kinie. Niezwykłą niespodzianką jest poprawa w produkcji tzw. polskiej, którą obserwujemy wyraźnie w komedii „Ada, to nie wypada”. Jest to wcale zabawna historyjka (jak na polski film), która odznacza się małą dozą chamstwa, lepszym niż zwykle montażem i zupełnie niezłym tempem – pisano w „Prosto z Mostu”.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: fotos z filmu, Fototeka FINA