Dziś są twoje urodziny #1 | Kalina Jędrusik w Ninatece ( 5–28 lutego)

5 lutego zapraszamy na premierę nowego cyklu filmowego, który na stałe zagości w Ninatece. Co miesiąc będziemy prezentować twórczość najbarwniejszych osobowości polskiej kinematografii. Udostępnimy specjalnie wyselekcjonowane filmy, które łączy bohater miesiąca.

Cykl pozwoli przypomnieć i uhonorować artystów bez względu na ich rolę w produkcji filmu. W programie znajdą się tytuły poświęcone między innymi reżyserom, aktorom, scenografom czy kompozytorom.

Pierwszą bohaterką miesiąca będzie najsłynniejsza uwodzicielka wielkiego ekranu, Kalina Jędrusik, o której ostatnio przypomniał film biograficzny Bo we mnie jest seks.

Program

 Lekarstwo na miłość, reż. Jan Batory, 95 min., 1966, Polska

Jutro premiera, reż. Janusz Morgenstern, 81 min., 1962, Polska

Upał, reż. Kazimierz Kutz, 81 min., 1964, Polska

Mazepa, reż. Gustaw Holoubek, 110 min., 1975, Polska

Gdzie jest trzeci król?, reż. Ryszard Ber, 79 min.,  1967, Polska

 

Filmy będą dostępne w Ninatece między 5 lutego godz. 20.00 a 28 lutego godz. 20.00.

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Dziecko Rosemary Romana Polańskiego poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem filozofa kultury, eseisty i krytyka filmowego dr Mateusza Wernera.

Dziecko Rosemary, reż. Roman Polański, 136 min., 1968, USA

Delikatna Rosemary (Mia Farrow) i jej mąż Guy (John Cassavetes z dziwnym błyskiem w oku) wynajmują mieszkanie w starej kamienicy na Manhattanie. Za sąsiadów mają Minnie i Romana – parę uroczych, choć ekscentrycznych staruszków, którzy bardzo interesują się życiem młodych małżonków. Pewnego dnia Minnie częstuje Rosemary deserem własnej roboty o szczególnym smaku. Rosemary ma po nim dziwny sen. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży, a dookoła niej zaczynają się dziać dziwne zbiegi okoliczności oraz pojawiają kolejne tajemnice, rodzące coraz bardziej niepokojące podejrzenia. Oskarżana o popadanie w obłęd Rosemary zaczyna tracić grunt pod nogami…

Dziecko Rosemary to film przez wielu uznawany za horror doskonały. Mroczny, niepokojący, ale i hipnotyczny klimat i wybitna reżyseria Romana Polańskiego w połączeniu z kultową już muzyką Krzysztofa Komedy, kreacjami aktorskimi Mii Farrow czy Ruth Gordon (nagrodzonej za tę rolę Oscarem) sprawiają, że misternie budowane napięcie wzrasta do poziomu chwytającego za gardło. Diaboliczna aura wykracza także poza filmową diegezę – rok po ukończeniu filmu ciężarna żona Polańskiego, Sharon Tate, padła ofiarą rytualnego mordu, dokonanego przez sektę Charlesa Mansona. Związki tego wydarzenia z filmem pozostają niewyjaśnione.

Dyskusja po filmie

W czym tkwi tajemnica filmowego horroru doskonałego?
Czego w kinie boimy się najbardziej?
Czy kontrowersje wokół postaci Romana Polańskiego powinny wpływać na nasz odbiór jego twórczości?
Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mateuszem Wernerem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której to Wy będziecie mogli zadać pytania lub podzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Dziecko Rosemary? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W styczniu obchodzić będziemy stulecie urodzin Telly’ego Savalasa (1922-1994), legendarnego amerykańskiego aktora greckiego pochodzenia, który na stałe zapisał się w świadomości widzów na całym świecie. Savalas znany jest przede wszystkim z kultowego już serialu Kojak (1973-1978), w którym wcielił się w rolę twardego nowojorskiego policjanta. Charakterystyczny kapelusz, łysa głowa i zamiłowanie do lizaków to najbardziej rozpoznawalne atrybuty tej postaci, będącej już ikoną popkultury. Telly Savalas to jednak nie tylko porucznik Kojak. W latach 1961-1993 aktor zagrał w kilkudziesięciu filmach, wcielając się między innymi w największego antagonistę Jamesa Bonda – Blofelda we W tajnej służbie jej królewskiej mości.

W ramach mini-przeglądu przypominającego sylwetkę amerykańskiego aktora pokażemy trzy filmy. W Parszywej dwunastce (1967), kultowym filmie wojennym, Savalas zagrał rolę najokrutniejszego z grupy skazańców, którzy biorą udział w straceńczej misji. Aktorowi towarzyszą na ekranie takie gwiazdy, jak Lee Marvin, Charles Bronson i Ernest Borgnine. Drugim filmem pokazywanym w ramach przeglądu jest Złoto Mackenny (1969), pełen rozmachu western, w którym Savalas – występujący u boku Gregory’ego Pecka i Omara Sharifa – zagrał rolę okrutnego sierżanta Tibbsa. Przegląd zamyka słynna komedia wojenna Złoto dla zuchwałych (1970), w której aktor wcielił się w „Wielkiego Joe”, jednego z żołnierzy próbujących zdobyć złoto skradzione przez nazistów. Również i w tym wypadku Savalas pojawia się na ekranie w doborowym towarzystwie – w filmie zagrali także Clint Eastwood i Donald Sutherland. Ostatni przykład pokazuje, że aktor świetnie sprawdzał się nie tylko w brutalnych filmach wojennych, ale też w konwencji komediowej.

Projekcje w ramach cyklu

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon znajduje się na stronie kina.

 

16.01, godz. 14.00 Parszywa dwunastka (reż. Robert Aldrich, 149 min., 1967, USA, Wlk. Brytania)

19.01, godz. 20.00 Złoto MacKenny (reż. J. Lee Thompson, 128 min., 1969, USA)  

20.01, godz. 20.00 Złoto dla zuchwałych (reż. Brian G. Hutton, 142 min., 1970, Jugosławia, USA)

28.01, godz. 20.00 Parszywa dwunastka (reż. Robert Aldrich, 149 min., 1967, USA, Wlk. Brytania)

29.01, godz. 14.00 Złoto dla zuchwałych (reż. Brian G. Hutton, 142 min., 1970, Jugosławia, USA)

30.01, godz. 20.00 Złoto MacKenny (reż. J. Lee Thompson, 128 min., 1969, USA)  

 

Ilustracja: kadr z filmu Złoto dla zuchwałych, Telly Savalas pierwszy z prawej

Gościem drugiego spotkania cyklu Zawody filmowe będzie polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Grzegorz Pacek.

W 1995 roku ukończył wydział reżyserii w szkole filmowej w Łodzi. W swoich filmach fabularnych i dokumentalnych podejmuje tematy wykluczenia i wyobcowania. Jego dokumenty były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Kapsztadzie i  Melbourne, gdzie otrzymały prestiżowe nagrody. W 2001 roku jego film Jestem zły otrzymał Grand Prix na KFF w Krakowie i Prix Europa w Berlinie.

Jestem zły, reż. Grzegorz Pacek, 29 min., 2001, Polska

W trakcie spotkania odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu autorstwa Grzegorza Packa Jestem zły. Bohaterami dokumentu są dzieci z biednej dzielnicy Warszawy, które opowiadają o swoim życiu. Reżyser dał im do ręki kamerę, w wyniku czego powstał nietuzinkowy zbiorowy autoportret, który szokuje naturalizmem i zmusza widzów do zastanowienia się nad przyszłością.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Ważne informacje

Kiedy: 25 stycznia, godz. 11.30

Gdzie: Kino Iluzjon, Narbutta 50A, sala Stolica

Zapisy dla szkół (do 24 stycznia): zawody.filmowe@fina.gov.pl

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Prowadzący

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

 

Ilustracja: kadr z filmu Jestem zły, reż. G. Pacek

Zapraszamy na dziewiąte – drugie w tym roku – spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Mama Xaviera Dolana poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem filmoznawczyni dr Ewy Szponar.

Mama, reż. Xavier Dolan, 2014, 140 min., Kanada

Quebec, niedaleka przyszłość. Owdowiała kobieta samotnie wychowuje sprawiającego problemy nastoletniego syna. Chłopak cierpi na ADHD i ma trudności z rozładowaniem miotających nim emocji. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka Kyla, której obecność pozwoli matce i synowi odzyskać nadzieję na lepszą przyszłość.

Mama to piąty film Xaviera Dolana, Enfant cheri” (kochanego dziecka), jak określono go podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Debiutując jako reżyser i scenarzysta w wieku 20 lat Dolan wstrząsnął światem kina, a jego kariera potoczyła się w tempie ekspresowym – mając lat 29 miał już na koncie osiem pełnometrażowych i uznanych na całym świecie produkcji. Mama w niezwykle przejmujący sposób podejmuje jeden z ulubionych motywów kanadyjskiego reżysera: złożoność relacji między matką i synem. Kino Dolana uwodzi wyjątkową zmysłowością, fascynuje emocjonalnym nasyceniem i czaruje perfekcyjnie przemyślaną teledyskowością, która wzbogaca filmowe obrazy o nowe znaczenia, a nowatorskość i pomysłowość niektórych rozwiązań formalnych sytuuje część scen z Mamy w kanonie najciekawszych dokonań w historii kina.

Dyskusja po filmie

Jakie są najważniejsze wyznaczniki stylu dolanowskiego?
Jak forma i treść mogą współgrać w tworzeniu filmowej opowieści?
Na czym polega zmysłowy odbiór kina?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertką naszego klubu, dr Ewą Szponar. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi interpretacjami filmu. O czym według Was jest Mama? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Mama, reż. X. Dolan

UWAGA! Z PRZYCZYN LOSOWYCH KONCERT ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA 24 MARCA. PRZEPRASZAMY ZA ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĘ.

Zapraszamy na kolejny koncert FINA na Ucho. Usłyszymy brzmienia z gór w wydaniu zespołu jazzowego Piotr Damasiewicz Trio  Into the Roots z udziałem Zespołu Regionalnego Ziemia Suska oraz Kapeli Mała Ziemia Suska.

Muzyka, jakiej się możemy spodziewać, to niezwykłe połączenie jazzu z muzyką etniczną. Będą to utwory z płyty Watra oraz nowe kompozycje Trio. Tytuł nagranej i wydanej płyty Watra nawiązuje do nazwy spotykanej na terenie Karpat, oznaczającej duże ognisko z rozstawionym drewnianym trójnogiem, palonym w celu przywołania pamięci o przodkach i powrotu do korzeni, śpiewając i wspominając dawne czasy.

Koncert będzie transmitowany (a później także udostępniony na stałe) w Ninatece.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na spotkania z cyklu Zawody filmowe. Nowy cykl edukacyjny w kinie Iluzjon ma formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, który w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami przybliży młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.

Najsłynniejszy polski kaskader filmowy gościem pierwszego Młodzieżowego Klubu Filmowego

Gościem pierwszego spotkania 18 stycznia 2022 roku będzie najbardziej znany polski kaskader i specjalista od efektów specjalnych Krzysztof Fus. Człowiek, który uważany jest za pierwszego profesjonalnego polskiego kaskadera filmowego i już za życia stał się legendą. Nie ukrywa, że wybrał niebezpieczny zawód. W swojej karierze niejednokrotnie gruchotał kości, doznawał poparzeń, a nawet trzy razy znalazł się w stanie śmierci klinicznej m.in. na skutek nagrywanego do filmu skoku z kolejki linowej w Zakopanem. Brał udział w ponad 1100 filmach i spektaklach. Mówi, że w kinie robił chyba wszystko. Był łodzią podwodną, krokodylem a nawet lwem W pustyni i w puszczy.

W trakcie spotkania odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu autorstwa Krzysztofa Fusa Nie mów mi jak mam umierać.

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Prowadzący

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Ważne informacje

Kiedy: 18 stycznia, godz. 11.30

Gdzie: Kino Iluzjon, Narbutta 50A, sala Stolica

Zapisy dla szkół (do 17 stycznia): zawody.filmowe@fina.gov.pl

 

 

Ilustracja: Krzysztof Fus na planie filmu Boża podszewka, reż. Izabella Cywińska, 1997

 

 

Zapraszamy do Ninateki na wybór polskich filmów, w których dominuje nastrój grozy. W programie nie znalazły się jednak wyłącznie klasyczne polskie horrory. Są w nim natomiast filmy, które w mniej oczywisty sposób prezentują elementy konwencji gatunkowych.

Filmy będzie można obejrzeć za darmo w portalu Ninateka.pl w dniach od 15 do 29 stycznia.

 Program

I. Strachy w kostiumie

 

Na początek coś dla smakoszy literatury. Strachy w kostiumie to wybrane kostiumowe filmy grozy, będące adaptacjami powieści. Przedstawione w nich historie owiane są aurą tajemniczości, a ich bohaterowie żyją na styku światów realnego i pozazmysłowego.

 

Lokis, czyli rękopis profesora Wittembacha, reż. Janusz Majewski, 95 min, 1970, Polska

Ognisty anioł, reż. Maciej Wojtyszko, 95 min, 1985, Polska

 

II. Okropności wojny

 

W Okropnościach wojny znalazły się zaś tytuły filmów, w których elementy kina grozy służą wizualizacji traum wojennych.

 

Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski, 101 min., 1971, Polska

Ślady wilczych zębów, reż. Jiři Svoboda, 101 min, 1983, Polska, Czechosłowacja

 

III. Groza surrealistyczna

 

Dla miłośników surrealizmu wybraliśmy krótko i średniometrażowe filmy eksperymentalne, wykorzystujące niestandardowe techniki inscenizacyjno-narracyjne.

 

Krakatau, reż. Mariusz Grzegorzek, 10 min, 1986, Polska

Dziewcę z ciortem, reż. Piotr Szulkin, 14 min., 1975, Polska

 

IV. Historie kryminalne


Historie kryminalne
prezentują natomiast różne oblicza spraw kryminalnych, przedstawionych z perspektywy zarówno ofiar, oprawców, jak i śledczych. Tragiczne historie inspirowane są autentycznymi wydarzeniami lub postaciami.

 

Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca, 107 min., 2016, Polska

Dług, reż. Krzysztof Krauze, 97 min., 1999, Polska

 

V. Upiory

 

Nie zabraknie też czegoś dla fanów animacji. Upiory to wybór animowanych filmów grozy dla dorosłych, pochodzących z różnych okresów, które reprezentują rozmaite techniki artystyczne.

 

Millenium, reż. Daria Godyń, 8 min., 2020, Polska

Spotkanie z bazyliszkiem, reż. Leokadia Serafinowicz, Wojciech Wieczorkiewicz, 9 min., 1961, Polska

Sekcja zwłok, reż. Ryszard Czekała, 8 min., 1973, Polska

 

Ilustracja: kadr z filmu Trzecia część nocy, reż. A. Żuławski

Mysz, która ryknęła, reż. Jack Arnold, 82 min., 1959, Wlk. Brytania

Klasyka brytyjskiej komedii z fenomenalnym Peterem Sellersem w potrójnej roli ministra, feldmarszałka i… księżnej. Akcja rozgrywa się w najmniejszym państwie na Ziemi, położonym gdzieś w Alpach fikcyjnym księstwie Fenwick. Kiedy kraj staje na skraju bankructwa, władcy wpadają na chytry plan wypowiedzenia wojny Stanom Zjednoczonym… Oparty na powieści Leonarda Wibberleya film jest skrzącą się humorem, zimnowojenną satyrą polityczną.

Przed filmem prelekcję wygłosi Andrzej Bukowiecki.

O cyklu

W tym sezonie zaprezentujemy najwspanialsze komedie kina europejskiego, choć nie zabraknie również mocnych akcentów zza oceanu. Wśród gwiazd, które zobaczymy na ekranie Sali Stolica, m.in. Fernandel, Peter Sellers oraz Louis de Funès, za kamerą – Frank Capra i Leonid Gajdaj, a po obu stronach – niezrównani Mel Brooks i Jacques Tati.

 

Ilustracja: kadr z filmu Mysz, która ryknęła, reż. Jack Arnold

Jerzy Kawalerowicz 19 stycznia 2022 obchodziłby setne urodziny. Był mistrzem polskiego kina i jedną z najważniejszych postaci środowiska filmowego: reżyserem, scenarzystą, szefem Zespołu Filmowego „Kadr”, prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dbał o wizualną formę swoich filmów i nie bał się artystycznych eksperymentów, rekonstruował światy zaginione, pokazywał jak działają mechanizmy wielkiej historii, ale opowiadał również kameralne historie o miłości i samotności. Jubileuszowa retrospektywa twórcy w Iluzjonie przybliży wszystkie twarze reżysera.

Program:

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon znajduje się na stronie kina.

 

14.01, godz. 18.00 Gromada, reż. Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Surnerski, 106 min., 1951, Polska

16.01, godz. 17.30 Celuloza, reż. Jerzy Kawalerowicz, 125 min., 1954, Polska

17.01, godz. 18.00 Pod gwiazdą frygijską, reż. Jerzy Kawalerowicz, 116 min., 1954, Polska

18.01,  godz. 18.00 Cień, reż. Jerzy Kawalerowicz, 94 min., 1956, Polska

19.01, godz. 18.00 Pociąg, reż. Jerzy Kawalerowicz, 93 min., 1959, Polska

20.01, godz. 18.00 Prawdziwy koniec wielkiej wojny, reż. Jerzy Kawalerowicz, 90 min., 1957, Polska

21.01, godz. 18.00 Gra, reż. Jerzy Kawalerowicz, 91 min., 1968, Polska

22.01, godz. 17.30 Matka Joanna od Aniołów, reż. Jerzy Kawalerowicz, 103 min., 1961, Polska

23.01, godz. 16.30 Faraon, reż. Jerzy Kawalerowicz, 175 min., 1965, Polska

29.01, godz. 16.30 Śmierć prezydenta, reż. Jerzy Kawalerowicz, 144 min., 1977, Polska

30.01, godz. 17.30 Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz, 102 min., 1982, Polska