Misiowe Poranki | Październik (2–16 października)

Misiowe Poranki to niepowtarzalna okazja do ciekawego, twórczego i rodzinnego spędzenia weekendowych przedpołudni.

Już od 18 lat zapraszamy do wspólnej zabawy. Na początku wyświetlamy krótki pokaz znanych i cenionych bajek, takich jak „Muminki”, „Miś Coralgol”  „Reksio”, „Bolek i Lolek” i wiele innych. Po projekcji Misiowi Przyjaciele zapraszają do aktywnej zabawy z Misiem.

Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwalają spędzić weekendowe przedpołudnia w miłej, rodzinnej atmosferze.

Informacje

Aktualny plan i opis zajęć znajduje się na stronie internetowej www.misioweporanki.pl

* zajęcia dla dzieci 3-7 lat z opiekunami

* czas trwania: 1,5 h
(polskie bajki: do 30 min, zabawy: ok. 1 h)

Plan warsztatów w październiku

2.10, godz. 12.00 Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie

9.10, godz. 12.00 Balet na czubkach palców | Gość specjalny

16.10, godz. 12.00 Podwodna kraina

 

Misiowe Poranki to niepowtarzalna okazja do ciekawego, twórczego i rodzinnego spędzenia weekendowych przedpołudni.

Już od 18 lat zapraszamy do wspólnej zabawy. Na początku wyświetlamy krótki pokaz znanych i cenionych bajek, takich jak Muminki, Miś Coralgol, Reksio, Bolek i Lolek i wiele innych. Po projekcji Misiowi Przyjaciele zapraszają do aktywnej zabawy z Misiem.

Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwalają spędzić weekendowe przedpołudnia w miłej, rodzinnej atmosferze.

Informacje

Aktualny plan i opis zajęć znajduje się na naszej internetowej www.misioweporanki.pl

* zajęcia dla dzieci 3-7 lat z opiekunami

* czas trwania: 1,5 h
(polskie bajki: do 30 min, zabawy: ok. 1 h)

Plan warsztatów

4.09, godz. 12.00

11.09, godz. 12.00

25.09, godz. 12.00

Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej zagadnieniu wizerunku. Jego wykorzystanie budzi kontrowersje od dawna, ale pandemia nie tylko wyostrzyła stare problemy i stworzyła nowe. Wydarzenia stacjonarne przeniosły się do rzeczywistości online. Coraz więcej usług jest świadczonych z użyciem sztucznej inteligencji.

Konferencja ma na celu uporządkowanie informacji dotyczącej wizerunku, jego ochrony oraz możliwość przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania wizerunku innych osób. Ponadto spotkanie umożliwi przedstawicielom branży GLAM zadanie pytań fachowcom i rozwiązanie głównych problemów, które ujawnił bardziej ostro w okres pandemii.

Planowani uczestnicy:

dr hab. Ksenia Kakareko (Uniwersytet Warszawski)

dr Joanna Buchalska (Akademia Leona Koźmińskiego)

prof. dr hab. Grzegorz Tylec (Katolicki Uniwersytet Lubelski JPII)

prof. zw. dr hab. Jacek Sobczak (Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie)

 

Konferencja będzie transmitowana za pośrednictwem serwisu  Facebook, strony FINA Wałbrzyska 3/5.

W trakcie konferencji poruszymy wątek ponownego wykorzystania materiałów filmowych i audiowizualnych w działalności instytucji kultury.

Program

8:30-9:00 Rejestracja uczestników

9:00-9:15 Powitanie gości

9:15-10:45 Zbiory w sieci. Cyfrowe repozytoria materiałów audiowizualnych.

Coraz istotniejszym zadaniem wszystkich instytucji z obszaru GLAM jest digitalizacja i upowszechnianie w Internecie, w sposób jak najbardziej otwarty, swoich zbiorów. Stratega ta wpisuje się w trend intensywnego wychodzenia w stronę odbiorców – zarówno wirtualnych, którzy poszukują dostępu do treści niezależnie od swojego miejsca położenia oraz pory dnia i nocy, jak i realnych, do których nie docierały dotychczasowe formy promocji. Upowszechnianie w sieci zbiorów wymaga przezwyciężenia obostrzeń prawnych i technologicznych oraz wiąże się z wyborem tego co, w jaki sposób i w jakim zakresie zamierza się udostępnić. 

Podczas dyskusji przyjrzymy się cyfrowym repozytoriom materiałów audiowizualnych różnorodnych instytucji  – archiwum, szkoły filmowej oraz muzeów. Porozmawiamy o różnorodnych strategiach udostępniania treści, jak również o tym, w jaki sposób, oprócz oglądania, można z nich korzystać.

Udział wezmą: Łukasz Ronduda (MSN), Jakub Zgierski (FINA), dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska (UAM, Szkoła Filmowa), Joanna Kaliszewska (FINA), dr Joanna Buchalska (ALK). Prowadzenie: Paulina Haratyk (FINA)

10:45-11:00 Przerwa kawowa

11:00-12:30 Reuse w muzyce

Bez odnoszenia się do metody samplingu nie sposób mówić o losach hip-hopu czy disco. Podczas panelu w FINA większy nacisk położony zostanie jednak nie na perspektywie historycznej czy krytycznomuzycznej, ale na praktycznej stronie artystycznego recyklingu. Będzie to możliwe dzięki obecności gości – muzyków, którzy w swoich pracach sięgali po tę metodę pracy. Misia Furtak opowie o „Swobodzie Użycia” – projekcie przygotowanym wraz z Centrum Cyfrowym; Mateusz Wasiucionek podzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi recyclingu domeny publicznej, a Piotr „Hatti Vatti” Kaliński przybliży możliwości, jakie daje artyście współpraca z audiowizualnym archiwum. Prowadzenie: Jan Błaszczak (FINA)

12:30-13:15 Przerwa lunchowa

13:15-14:45 Warsztaty filmowe (sala Minimax) albo warsztaty tworzenia muzyki filmowej (sala Wielka Gra)

Na warsztatach wspólnie wykonamy film – klatka po klatce, bezpośrednio na taśmie filmowej. Będzie można spróbować swych sił w jednej z technik:
– animacja drapana – wydrapywanie obrazów rylcem na czarnej taśmie filmowej
– animacja non-camerowa – malowanie filmu bezpośrednio na czystej taśmie filmowej przy pomocy pisaków, pędzelków i stempli
– kolorowanie – ręczne kolorowanie czarno-białego filmu klatka po klatce tak, jak to się robiło ponad sto lat temu. Warsztat poprowadzą Paulina Haratyk i Michał Pieńkowski.

Na warsztatach muzycznych wspólnie stworzymy ścieżkę dźwiękową, eksperymentując z dźwiękiem jako materiałem twórczym oraz nośnikiem informacji, ucząc się uważnego słuchania, budowania relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem i improwizacji. Efektem obu warsztatów będzie pokaz zmontowanego i udźwiękowionego na żywo filmu na sali projekcyjnej. Warsztat poprowadzi Konrad Gęca.

14:45-15:00 Przerwa kawowa

15:00-16:20 Ponowne wykorzystanie archiwalnych materiałów filmowych – kreacja, opowiadanie jednostkowych historii wpisanych w historie zbiorowe.

Podczas spotkania twórcy, którzy w swoich pracach wykorzystują archiwalne materiały filmowe i fotograficzne, opowiedzą o metodzie pracy twórczej ze znalezionymi materiałami i przybliżą sposoby korzystania ze współczesnych archiwów. Zadamy pytanie o to, w jaki sposób nowoczesne instytucje przechowujące archiwalne zbiory audiowizualne, mogłyby wyjść im naprzeciw i pomóc w pracy twórczej opierającej się na wykorzystaniu materiałów zarejestrowanych w przeszłości. Porozmawiamy także o charakterze archiwalnych materiałów filmowych – o tym, co ich ponowne wykorzystanie może powiedzieć nam o historii, jakie możliwości twórcze daje ich wykorzystanie i jakie niesie ograniczenia w pracy kreowania artystycznego przekazu.

W dyskusji wezmą udział: Marta Dzido (reżyserka i pisarka, autorka filmu „Solidarność według kobiet”), Zuzanna Janin (artystka sztuk wizualnych, autorka m.in. projektu „Majka z filmu”), Piotr Śliwowski (autor filmów dokumentalnych i reportaży, współreżyser filmu „Solidarność według kobiet”) Prowadzenie: Gabriela Sitek (doktorantka ISzA UJ, zajmująca się tematyką found footage)

16:20-16:40 Wystąpienie prof. Ryszarda Kluszczyńskiego (UŁ)

Od filmu montażowego do cyfrowego remiksu.

16:40-17.10 Przerwa

17:10-17:30 Pokaz film zmontowanego podczas warsztatów z muzyką na żywo

Wieczór zaczniemy Balem – wspaniałym filmem Ettore Scoli z 1983 roku. To pozbawiona słów, a jednocześnie przepełniona muzyką wędrówka w czasie. 50 lat historii Francji poznamy dzięki pełnym dramaturgii epizodom, zmieniającej się modzie, słynnym szlagierom – w znakomitej choreografii i z rewelacyjną grą aktorską. Sala balowa staje się tu doskonałym zwierciadłem czasu.

Zaraz po filmie zapraszamy na parkiet wraz ze Złotą Milongą, znaną warszawską szkołą tańca argentyńskiego. W trakcie walentynkowego wieczoru obejrzą Państwo pokaz tanga, a Jakub Milonga wraz ze swoją partnerką Anną Końciak, poprowadzą krótką lekcję kroku podstawowego.

Zapraszamy na milongę aż do północy!

Złota Milonga to pierwsza i najstarsza szkoła tanga argentyńskiego w Polsce i zarazem warszawska milonga. Powstała jesienią 2003r. i działa już od 18 lat. Zajęcia prowadzą w niej polscy nauczyciele tanga z 10-letnim i 20-letnim doświadczeniem, a na warsztatach najlepsi nauczyciele i maestros z Argentyny.

Jakub Milonga założyciel, prowadzi Złotą Milongę od 18 lat, twórca Polskiego Festiwalu Tanga. Jako tancerz tanga brał udział w licznych spektaklach i występach w warszawskich teatrach (Wielki, Roma, Komedia) oraz polskich scenach, na festiwalach tanga. Prowadził setki warsztatów i wychował kilkanaście roczników tancerzy tanga.
Animator tangowego środowiska w Polsce, prowadzi blog tangowy w mediach społecznościowych i na milonga.pl.

Więcej informacji na stronie: www.milonga.pl

logo szkoły Złota Milonga

FINA zaprasza zorganizowane grupy dzieci, uczestników akcji „Zima w mieście” oraz inne zainteresowane osoby na bezpłatne pokazy animacji lalkowych.
W każdy wtorek i czwartek ferii zimowych udamy się w niesamowitą podróż – zobaczymy, jak wygląda życie prawdziwych jaskiniowców oraz będziemy uczestniczyć w wielkiej serowej pogoni z Ludwikiem i Solanem. Każdy pokaz poprzedzi krótka prelekcja wprowadzająca uczestników w tematykę filmu oraz pozwalająca lepiej go zrozumieć.

Program

Jaskiniowiec, reż. Nick Park, Francja, Wielka Brytania 2018, 89 minut

W zamierzchłych czasach, gdy nie było Facebooka, prądu i ciepłej wody, a w zagrodzie za jaskinią pasły się dinozaury, rozgrywa się pełna szalonych przygód historia dzielnego Duga, który musi zjednoczyć swą jaskiniową ferajnę przeciw nadchodzącemu zagrożeniu. W świecie, w którym zamiast psa każdy mógł mieć mamuta, a zaostrzony kamień był gadżetem na miarę dzisiejszego smartfona, nadejście pulsującej hałaśliwą nowoczesnością Epoki Brązu zwiastuje nieuniknione kłopoty.

Terminy: 11.02.2020 i 18.02.2020
Godz. 10:00-12:00

Solan i Ludwik: wielki wyścig z serem, reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia 2015, 78 minut

Zawadiacki Solan jest mistrzem w niejednej dyscyplinie. Łyżwiarstwo, skok wzwyż czy warcaby – zawsze jest najlepszy. Remis? Dla niego to słowo mogłoby nie istnieć. Liczy się tylko sukces. Pewien kolejnego zwycięstwa bez zastanowienia staje do wielkiego wyścigu z serem. Jeśli wygra, zyska kolejny mistrzowski tytuł, jeśli przegra, on i jego przyjaciele stracą dach nad głową. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa a przeciwnicy zastawiają pułapki (wszystkie chwyty dozwolone!). Czy Solan i jego drużyna tym razem zatriumfują?

Terminy: 13.02.2020 i 20.02.2020
Godz. 10:00-12:00

Wstęp

Udział w pokazach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsce, zaakceptuj regulamin wydarzenia oraz wypełnij formularz internetowy.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).
Liczba miejsc na każdy seans: 120
Przedział wiekowy: 7+

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Dwutygodnik.com Filmy o pisaniu.

Program

Thomas Bernhard – trzy dni, reż. Ferry Radax, 1970, 55 minut

Trzy letnie popołudnia w parku w Hamburgu. Thomas Bernhard, siedząc na tle rozłożystych drzew,  wygłasza błyskotliwy monolog, dotyczący mrocznych wspomnień z dzieciństwa, czasów młodości i  trudów pisania. Treść jego wypowiedzi, w szczególności jego pochwała „trudności będących pokarmem dla umysłu”, jest doskonale kontrapunktowana przemyślaną formą filmową autorstwa awangardowego austriackiego reżysera Ferry’ego Radaxa.

Spotkanie z Jackiem Dehnelem

O filmie, Thomasie Bernhardzie i „trudnościach będących pokarmem dla umysłu” porozmawiamy z Jackiem Dehnelem, autorem między innymi powieści Krivoklat, będącej pastiszem twórczości Bernharda. Spotkanie poprowadzi autor Newsweeka i Dwutygodnika Łukasz Saturczak.

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu szkoleń Człowiek 2.0.

Program

Założenia

Warsztat będzie miał dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, chcemy przekazać uczestnikom i uczestniczkom wiedzę na temat różnych rodzajów manipulacji, które występują w Internecie. Po drugie, wspólnie zastanowimy się w jaki sposób uczyć uczniów umiejętności krytycznej oceny informacji, na które trafiają w sieci.

Uczestnicy

Warsztat dedykowany wszystkim osobom, które do tej pory nie miały okazji brać udziału w zajęciach o podobnej tematyce. Stanowi uzupełnienie informacji poruszanych w ramach spotkania: Jak działa sieć?

Perspektywa

Dydaktyczna.

Zasady uczestnictwa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ale wymaga akceptacji regulaminu i rejestracji za pomocą formularza internetowego.

Liczba miejsc: 25. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dla uczestników spoza Warszawy, którzy zapiszą się na warsztaty 23 i 24 czerwca dysponujemy 4 miejscami noclegowymi w siedzibie FINA.

W razie pytań prosimy o kontakt z Ewą Korzeniowską: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, 22 380 49 82.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu szkoleń Człowiek 2.0.

Program

Zagadnienia

Kiedy informacja staje się wiedzą? Czym są przekonania i jak się różnią od wiedzy? Wiedza w świecie nowych technologii. Manipulacja informacyjna – jak się przed nią bronić? Selekcja informacji – jak to robić dobrze?

Uczestnicy

Dla osób, które uczestniczyły przynajmniej w szkoleniu Psychologia poznawcza lub analogicznych kursach lub uzupełnią wiedzę z tego zakresu przed szkoleniem.

Perspektywa

Psychologiczna.

Zasady uczestnictwa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ale wymaga akceptacji regulaminu i rejestracji za pomocą formularza internetowego.

Liczba miejsc: 25. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dla uczestników spoza Warszawy, które zapiszą się na warsztaty 23 i 24 czerwca dysponujemy 4 miejscami noclegowymi w siedzibie FINA.

W razie pytań prosimy o kontakt z Ewą Korzeniowską: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, 22 380 49 82.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu szkoleń Człowiek 2.0.

Program

Zagadnienia

– Warsztat poświęcony będzie przede wszystkim tematyce uzależnienia od Internetu. Podczas spotkania omówimy czynniki sprzyjające formowaniu się uzależnień oraz dowiemy się czym są psychologiczne mechanizmy uzależnień. Zastanowimy się jakimi środkami, dostępnymi dla nauczycieli i wychowawców, można próbować przeciwdziałać zagrożeniu i kiedy warto skierować ucznia do innego specjalisty.

– Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zapoznać się z wynikami badań na temat tzw. cyfrowych uzależnień. Przyjrzymy się typowym aktywnością młodzieży związanych z siecią i wspólnie spróbujemy zdefiniować zdrowe nawyki korzystania z Internetu. Elementem warsztatu będzie dyskusja na temat urządzeń mobilnych – czy dzieci i młodzież powinna mieć ograniczony do nich dostęp? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach? Celem warsztatu będzie również znalezienie odpowiedzi, co szkoła może zrobić by wspierać zdrowe nawyki korzystania z Internetu.

Uczestnicy

Dla osób, które uczestniczyły w analogicznych szkoleniach lub uzupełnią podstawową wiedzę z tego zakresu przed szkoleniem.

Perspektywa

Psychologiczna i dydaktyczna

Zasady uczestnictwa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ale wymaga akceptacji regulaminu i rejestracji za pomocą formularza internetowego.

Liczba miejsc: 25. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie pytań prosimy o kontakt z Ewą Korzeniowską: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, 22 380 49 82.